Հնդկաստանում ընտրություններին մասնակցել է ռեկորդային թվով՝ 642 միլիոն ընտրող
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հնդկաստանի ընտրական հանձնաժողովը հայտարարել է, որ համընդհանուր ընտրություններում, որոնք ավարտվել են հունիսի 1-ին, իրենց ձայնն են տվել ռեկորդային թվով ընտրողներ՝ 642 միլիոն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Յոթ փուլից բաղկացած ընտրությունները, որոնք աշխարհում ամենախոշորն էին, սկսվել էին ապրիլի 19-ին, անցկացվել սաստիկ տապի պայմաներում, երբ ջերմաստիճանը որոշ շրջաններում հասել է մինչև իսկ ըստ Ցելսիուսի 50 աստիճանի։
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ցանկանում է իր պաշտոնում վերընտրվել երրորդ անգամ։ Նրա «Հնդկաստանի ժողովրդական կուսակցությունը» (BJP – Bharatiya Janata Party), ըստ էքզիթ-փոլի տվյալների՝ կստանա խորհրդարանում մեծամասնություն։
Հնդկաստանում ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 968 միլիոն էր։ Այսպիսով, ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 66,3 %:
543 անդամից բաղկացած Հնդկաստանի խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Լոկ Սաբհայի ընտրությունների արդյունքները կհրապարակվեն հունիսի 4-ին։

Record number of voters, 642 million, cast their ballots in India's elections
YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS. India's Election Commission said on Monday a record-breaking 642 million voters cast their ballots in the general electionthat concluded on June 1, Reuters reports.
The seven-phase vote - the world's largest - began on April 19 and was held in scorching summerheat in many parts of the country, with temperatures rising to nearly 50 degrees Celsius (122°F) in some north and northwestern regions, the report adds.
Prime Minister Narendra Modi is seeking a third consecutive term and his Hindu nationalist Bharatiya Janata Party (BJP)-led alliance is projected to win a big majority,TV exit pollssaid on June 1, ahead of the counting on Tuesday.
Turnout among 968 million registered voters was 66,3%.
The results of the elections to the 543-seat lower house of India’s bicameral Parliament, the Lok Sabha will be declared on June 4.