Հնդկաստանում ընտրություններին մասնակցել է ռեկորդային թվով՝ 642 միլիոն ընտրող
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հնդկաստանի ընտրական հանձնաժողովը հայտարարել է, որ համընդհանուր ընտրություններում, որոնք ավարտվել են հունիսի 1-ին, իրենց ձայնն են տվել ռեկորդային թվով ընտրողներ՝ 642 միլիոն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Յոթ փուլից բաղկացած ընտրությունները, որոնք աշխարհում ամենախոշորն էին, սկսվել էին ապրիլի 19-ին, անցկացվել սաստիկ տապի պայմաներում, երբ ջերմաստիճանը որոշ շրջաններում հասել է մինչև իսկ ըստ Ցելսիուսի 50 աստիճանի։
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին ցանկանում է իր պաշտոնում վերընտրվել երրորդ անգամ։ Նրա «Հնդկաստանի ժողովրդական կուսակցությունը» (BJP – Bharatiya Janata Party), ըստ էքզիթ-փոլի տվյալների՝ կստանա խորհրդարանում մեծամասնություն։
Հնդկաստանում ընտրելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների թիվը 968 միլիոն էր։ Այսպիսով, ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է 66,3 %:
543 անդամից բաղկացած Հնդկաստանի խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Լոկ Սաբհայի ընտրությունների արդյունքները կհրապարակվեն հունիսի 4-ին։

В выборах в Индии приняло участие рекордное количество избирателей - 642 миллиона человек
Избирательная комиссия Индии объявила, что на всеобщих выборах, завершившихся 1 июня, проголосовало рекордное количество избирателей - 642 миллиона, передает «Арменпресс», со ссылкой на агентство Reuters.
Крупнейшие в мире выборы из семи туров, начались 19 апреля, прошли в условиях палящей жары, когда в некоторых районах температура достигала 50 градусов по Цельсию.
Премьер-министр Индии Нарендра Моди хочет быть переизбранным в третий раз. Его «Народная партия Индии» (BJP — Bharatiya Janata Party), по данным экзитполов, получит большинство в парламенте.
Число имеющих право голоса избирателей в Индии - 968 миллионов. Таким образом, в выборах приняло участие 66,3% избирателей.
Результаты выборов в Лок Сабху, нижнюю палату индийского парламента, состоящего из 543 членов, будут объявлены 4 июня.