Ավելի քան 1 միլիոն պաղեստինցիներ են հեռացել Ռաֆահից Իսրայելի գործողությունների պատճառով. UNRWA
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) գործողությունների պատճառով Գազայի հատվածի հարավային Ռաֆահ քաղաքից հեռացած պաղեստինցիների թիվը գերազանցել է 1 միլիոնը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է ՄԱԿ-ի Մերձավոր Արևելքում պաղեստինցի փախստականների օգնության և աշխատանքների կազմակերպման գործակալությունը (UNRWA):
«Ավելի քան 1 միլիոն մարդ ստիպված է եղել լքել Ռաֆահը», - գրել է գործակալությունը X սոցիալական հարթակում:
Ըստ հաղորդագրության՝ հազարավոր ընտանիքներ «պատսպարվում են Խան Յունիսի վնասված և ավերված օբյեկտներում», որտեղ UNRWA-ն շարունակում է օգնություն ցուցաբերել տեղահանվածների հիմնական կարիքները բավարարելու համար:
Մեկ այլ հաղորդագրության մեջ գործակալությունը նշում է, որ մայիսի 6-ից Իսրայելի ռազմական գործողությունների պատճառով հնարավոր չէ հումանիտար արձագանքը Գազայի հատվածում։
Մայիսի 6-ին իսրայելական բանակը հայտարարել էր, որ սկսել է պատրաստվել Ռաֆահի արևելյան շրջանների բնակչության տարհանմանը։ Հաջորդ օրը զինվորականները հայտարարել են քաղաքում գործողության մեկնարկի և Եգիպտոսի հետ սահմանին գտնվող «Ռաֆահ» անցակետը վերահսկողության տակ վերցնելու մասին։
Ավելի վաղ միջազգային հանրությունը Իսրայելին կոչ է արել հրաժարվել Ռաֆահում լայնածավալ գործողությունից։ Մասնավորապես, ԱՄՆ իշխանությունները հայտարարել են, որ նման որոշումը համարում են սխալ, քանի որ այն կվնասի այնտեղ գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը և կթուլացնի հրեական պետության անվտանգությունը։ Իսրայելի իշխանություններն իրենց հերթին պնդում են, որ Ռաֆահում գործողությունն անհրաժեշտ է «լիակատար հաղթանակի» և Գազայի հատվածում պաղեստինյան արմատական ՀԱՄԱՍ շարժման զինված ջոկատների ջախջախման համար։

Более 1 миллиона палестинцев покинули Рафах из-за действий Израиля: БАПОР
Число палестинцев, покинувших город Рафах на юге сектора Газа из-за действий Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ), превысило 1 миллион. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на сообщение Агентства Организации Объединенных Наций по оказанию помощи палестинским беженцам и организации работ на Ближнем Востоке (БАПОР).
“Более 1 млн человек были вынуждены покинуть Рафах”, - написал БАПОР в X.
Согласно сообщению, тысячи семей “укрываются в поврежденных и разрушенных объектах в Хан-Юнисе”, где БАПОР продолжает оказывать помощь в удовлетворении основных потребностей перемещенных лиц.
В другом сообщении БАПОР отмечает, что гуманитарная доставка в сектор Газа невозможна из-за военных действий Израиля с 6 мая.
6 мая израильская армия объявила, что начала подготовку к эвакуации населения из восточных районов Рафаха. На следующий день военные объявили о начале операции в городе и взятии под контроль контрольно-пропускного пункта Рафах на границе с Египтом.
Ранее международное сообщество призвало Израиль отказаться от широкомасштабной операции в Рафахе. В частности, власти США заявили, что считают такое решение неправильным, поскольку оно нанесет ущерб гражданскому населению и ослабит безопасность еврейского государства. Власти Израиля, в свою очередь, утверждают, что операция в Рафахе необходима для “полной победы” и разгрома вооруженных отрядов радикального палестинского движения ХАМАС в секторе Газа.