Նիդեռլանդներն Ուկրաինային թույլ կտա F-16-երն օգտագործել Ռուսաստանին հարվածելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդեռլանդները թույլ է տալիս Կիևին իր կողմից տրամադրվելիք F-16-երն օգտագործել Ռուսաստանի տարածքի ռազմական թիրախներին հարվածներ հասցնելու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Նիդեռլանդների պաշտպանության նախարար Կայսա Օլոնգրենը Սինգապուրում «Շանգրի Լա երկխոսություն» անվտանգությանը նվիրված համաժողովի ժամանակ POLITICO-ի տված հարցազրույցում։
Օլոնգրենը նշել է, որ Նիդեռլանդներն, ի տարբերություն Բելգիայի, սահմանափակումներ չի մտցնի իր F-16-երի օգտագործման վրա։
«Մենք կիրառում ենք նույն սկզբունքը, որը կիրառել ենք ցանկացած այլ մատակարարման դեպքում. հենց մենք ինչ-որ բան ենք տալիս Ուկրաինային, դա արդեն նրանցն է օգտագործման համար... Մենք միայն խնդրում ենք նրանց պահպանել միջազգային իրավունքը և ինքնապաշտպանության իրավունքը, ինչպես նշված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ, ինչը նշանակում է, որ նրանք կօգտագործեն այն ռազմական թիրախներն ընտրելու համար», - հայտարարել է Օլոնգրենը։
Նիդեռլանդներն ու Դանիան առաջին են, որ համաձայնեցին Ուկրաինային F-16 կործանիչներ տրամադրել։ Սպիտակ տունը հաստատել է, որ Ուկրաինան մարտական ​​ինքնաթիռներ կստանա երրորդ երկրներից իր օդաչուների վերապատրաստումն ավարտելուց հետո։ Նիդեռլանդների պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ իր երկիրն ակնկալում է առաջին F-16 կործանիչները Կիև ուղարկել 2024 թվականին։
Բելգիայի արտգործնախարար Աջա Լյաբիբն իր հերթին հայտարարել է, որ Բրյուսելը Կիևին երեսուն F-16 կործանիչ կհանձնի մինչև 2028 թվականը, առաջին ինքնաթիռները պետք է ստացվեն ընթացիկ տարում։

Нидерланды разрешают Украине использовать F-16 для нанесения ударов по военным объектам в России
Нидерланды разрешают Киеву использовать предоставленные ими F-16 для нанесения ударов по военным объектам на территории России.
Как передает “Арменпресс”, об этом заявила министр обороны Нидерландов Кайса Оллонгрен в интервью POLITICO на полях конференции по безопасности в Сингапуре.
Оллонгрен отметила, что Нидерланды, в отличие от Бельгии, не будут вводить ограничения на использование своих F-16.
“Мы применяем тот же принцип, который мы применяли к любой другой поставке: как только мы передаем что-то Украине, они могут это использовать... Мы лишь просим их соблюдать международное право и право на самооборону, как указано в Уставе ООН, что означает, что они будут использовать это (F-16 ) для выбора военных целей”, - сказала Оллонгрен.
Нидерланды и Дания первыми согласились предоставить Украине истребители F-16. Белый дом подтвердил, что Украина получит истребители из третьих стран после завершения подготовки их пилотов. Министр обороны Нидерландов заявила, что ее страна рассчитывает отправить в Киев первые истребители F-16 в 2024 году.
Министр иностранных дел Бельгии Аджа Лябиб, в свою очередь, заявила, что Брюссель до 2028 года передаст Киеву тридцать истребителей F-16, первые самолеты должны поступить уже в этом году.