Նիդեռլանդներն Ուկրաինային թույլ կտա F-16-երն օգտագործել Ռուսաստանին հարվածելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նիդեռլանդները թույլ է տալիս Կիևին իր կողմից տրամադրվելիք F-16-երն օգտագործել Ռուսաստանի տարածքի ռազմական թիրախներին հարվածներ հասցնելու համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Նիդեռլանդների պաշտպանության նախարար Կայսա Օլոնգրենը Սինգապուրում «Շանգրի Լա երկխոսություն» անվտանգությանը նվիրված համաժողովի ժամանակ POLITICO-ի տված հարցազրույցում։
Օլոնգրենը նշել է, որ Նիդեռլանդներն, ի տարբերություն Բելգիայի, սահմանափակումներ չի մտցնի իր F-16-երի օգտագործման վրա։
«Մենք կիրառում ենք նույն սկզբունքը, որը կիրառել ենք ցանկացած այլ մատակարարման դեպքում. հենց մենք ինչ-որ բան ենք տալիս Ուկրաինային, դա արդեն նրանցն է օգտագործման համար... Մենք միայն խնդրում ենք նրանց պահպանել միջազգային իրավունքը և ինքնապաշտպանության իրավունքը, ինչպես նշված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջ, ինչը նշանակում է, որ նրանք կօգտագործեն այն ռազմական թիրախներն ընտրելու համար», - հայտարարել է Օլոնգրենը։
Նիդեռլանդներն ու Դանիան առաջին են, որ համաձայնեցին Ուկրաինային F-16 կործանիչներ տրամադրել։ Սպիտակ տունը հաստատել է, որ Ուկրաինան մարտական ​​ինքնաթիռներ կստանա երրորդ երկրներից իր օդաչուների վերապատրաստումն ավարտելուց հետո։ Նիդեռլանդների պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ իր երկիրն ակնկալում է առաջին F-16 կործանիչները Կիև ուղարկել 2024 թվականին։
Բելգիայի արտգործնախարար Աջա Լյաբիբն իր հերթին հայտարարել է, որ Բրյուսելը Կիևին երեսուն F-16 կործանիչ կհանձնի մինչև 2028 թվականը, առաջին ինքնաթիռները պետք է ստացվեն ընթացիկ տարում։

Ukraine can strike Russian targets with Dutch F-16s – Minister of Defence of the Netherlands
YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS. Dutch Defence Minister Kajsa Ollongren has reassured Kyiv that the 24 F-16 fighter jets that the Netherlands intends to donate to Ukraine may be used to strike targets inside Russia, POLITICO reports.
In an interview with POLITICO at the Shangri-La Dialogue in Singapore, Ollongren said the Netherlands would not impose a limitation as was the case with Belgium, where Prime Minister Alexander De Croo has warned Kyiv not to fly the F-16s it gets from his country in Russian airspace.
“We are applying the same principle that we have applied to every other delivery of capabilities, which is once we hand it over to Ukraine, it’s theirs to use," Ollongren told POLITICO.
"We only ask them to comply to international law and the right to self-defense as stated in the UN Charter, which means they use it to target the military goals they need to target in their self-defense,” Ollongren continued.
The Netherlands and Denmark were the first to agree to provide Ukraine with F-16 fighters. Dutch Minister of Defence has announced that the Netherlands intends to send the first F-16s to Kyiv in 2024.
During a meeting with Ukrainian President Volodymyr Zelensky in Belgium on May 28, Belgian Prime Minister Alexander De Croo said that his country is committed to delivering 30 F-16 fighter jets to Ukraine by 2028. Zelensky said the first aircraft would be “arriving already this year.”