Հալեպի արվարձանների հրթիռակոծության հետևանքով կան զոհեր. ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռները հարձակվել են Սիրիայի Հալեպ քաղաքի մերձակայքում գտնվող ռազմական դիրքերի վրա։ Գրոհի հետևանքով զոհվել է կառավարական ուժերի և շիա աշխարհազորայինների կազմավորումների առնվազն 17 մարտիկ։ Եվս 15 մարդ տարբեր աստիճանի ծանրության վնասվածքներ է ստացել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Al Hadath լրատվամիջոցը։
Հարձակման է ենթարկվել քաղաքի հարավ-արևելյան Հայյանի շրջանը, որտեղ որոտացել են հուժկու պայթյուններ։ Սիրիայի հակաօդային պաշտպանության միջոցները կրակ են բացել և խոցել իսրայելական մի քանի հրթիռ։
صـ ـو ا ر يـ ـخ مجهولة تسـ ـتـ ـهدف بلدة #حيان بريف #حلب التي يتواجد فيها ميـ ـلـ ـيـ ـشيات إيرانية من جنسيات سورية وغير سورية pic.twitter.com/yXuHmXPewS
— المرصد السوري لحقوق الإنسان (@syriahr) June 2, 2024
Իր հերթին սիրիական SANA գործակալությանը, վկայակոչելով ռազմական գերատեսչության իր աղբյուրին, հաղորդում է, որ զոհերի շրջանում կան քաղաքացիական անձինք, պատճառվել է նյութական վնաս։
«Երկուշաբթի կեսգիշերից հետո՝ մոտավորապես ժամը 00:20-ին, իսրայելական հակառակորդը Հալեպի հարավ-արևելքի ուղղությամբ օդային հարվածներ է հասցրել հրթիռներով՝ թիրախավորելով Հալեպ քաղաքի մերձակայքում գտնվող մի քանի օբյեկտներ», - նշում է SANA-ն։
Ըստ Al-Arabiya հեռուստաալիքի՝ հարձակման ենթարկված Հայյանի շրջանում տեղակայված է սիրիական բանակի կողմից կռվող շիաների «Հեզբոլլահ» կազմավորման ճամբարը։ Այնտեղ են մեկնել շտապօգնության մեքենաներ ու հրշեջ խմբեր։
Մայիսի 30-ին Սիրիայի Հոմսի նահանգում ռազմակայանի վրա ավիահարվածի հետևանքով զոհվել էր 6 շիա մարտիկ: Ըստ հրապարակումների՝ իսրայելական ինքնաթիռները հարձակվել էին Էլ Ֆուրուկլուս բնակավայրում գտնվող օբյեկտների վրա։ Ոչնչացվել էին մի քանի բենզատարներ, ինչը դարձել էր խոշոր հրդեհի պատճառ։
Իսկ ՏԱՍՍ-ը հաղորդում է, որ 2024 թվականի սկզբից Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը 34 անգամ հարվածներ են հասցրել Սիրիայի շրջաններին։ Դրանց զոհ է դարձել 13 խաղաղ բնակիչ, կառավարական ուժերն ու շիաների կազմավորումները կորցրել են մոտ 40 մարտիկ:

В результате ракетного обстрела пригородов Алеппо есть погибшие и раненые: СМИ
Самолеты ВВС Израиля атаковали военные позиции вблизи сирийского города Алеппо. В результате атаки погибли, по меньшей мере, 17 бойцов правительственных сил и шиитских ополчений, 15 человек получили травмы различной степени тяжести. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил телеканал Al Hadath.
Атаке подвергся юго-восточный район города Хайян, где прогремели сильные взрывы. Средства ПВО Сирии открыли огонь и сбили несколько израильских ракет.
Сирийское агентство SANA, со ссылкой на свой источник в военном ведомстве, сообщает, что среди пострадавших есть мирные жители, причинен материальный ущерб.
“После полуночи понедельника, примерно в 00:20, израильский противник нанес авиаудары ракетами в направлении юго-востока Алеппо, поразив несколько объектов в окрестностях города Алеппо”, - сообщает агентство SANA.
По данным телеканала Al-Arabiya, лагерь шиитской организации “Хезболла”, воюющей с сирийской армией, расположен в подвергшемся нападению районе Хайяна. Туда выехали машины скорой помощи и пожарные.
30 мая в результате авиаудара по военной базе в сирийской провинции Хомс погибли шесть боевиков-шиитов. По данным публикаций, израильские самолеты атаковали объекты в населенном пункте Эль-Фуруклус. Было разрушено несколько топливных баков, что привело к сильному пожару.
ТАСС сообщает, что с начала 2024 года ВВС Израиля нанесли удары по сирийским регионам 34 раза. Их жертвами стали 13 мирных жителей, правительственные силы и шиитские формирования потеряли около 40 боевиков.