Հարավային Կորեան սադրիչ է որակել ԿԺԴՀ-ի կողմից աղբի փուչիկներ ուղարկելն ու GPS-ի խափանումները
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետությունը միջոցներ կձեռնարկի ի պատասխան Կորեայի Ժողովրդական Դեմոկրատական Հանրապետության շարունակական սադրիչ գործողությունների, որոնց թվում են աղբի փուչիկներ ուղարկելն ու GPS ազդանշանների խափանումը։
«Արմենպրես»- ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է Yonhap-ը, այս մասին հայտարարել է Կորեայի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ազգային անվտանգության վարչության ղեկավար Չանգ Հո-Չժինը՝ հավելելով, որ կսկսեն այնպիսի միջոցներ ձեռնարկել, որոնց դիմանալը Հյուսիսային Կորեայի համար դժվար կլինի:
Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստին հաջորդած ճեպազրույցում նա անմիտ ու իռացիոնալ գործողություններ է որակել Հյուսիսային Կորեայի կողմից աղբի փուչիկներ ուղարկելը և GPS ազդանշանների խափանումները՝ համոզմունք հայտնելով, որ այդպիսի բանը ոչ մի պետության մտքով չէր անցնի:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Կորեայի Հանրապետության կառավարությունից չեն բացառել նաև բարձրախոսներով հեռարձակումների վերսկսումը, որոնք երկրի զինվորականները նախկինում, որպես հոգեբանական ազդեցության միջոց, կիրառում էին Հյուսիսային Կորեայի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակչության ու զինուժի դեմ:

Воздушные шары с мусором и сбои GPS: Южная Корея назвала действия КНДР провокационными
Республика Корея примет меры в ответ на продолжающиеся провокационные действия Корейской Народно-Демократической Республики, включая отправку мусорных шаров и глушение сигналов GPS.
Как передает Арменпресс, об этом Yonhap сообщил руководитель отдела национальной безопасности аппарата президента Республики Корея Чан Хо-Джин, добавив, что они начнут принимать меры, противостоять которым будет трудно для КНДР.
На брифинге после заседания Совета национальной безопасности он назвал отправку Северной Кореей мусорных шаров и нарушение сигналов GPS глупыми и иррациональными действиями, выразив уверенность, что подобное не придет в голову ни одной стране.
По словам источника, правительство Республики Корея не исключило возобновления громкоговорителей, которые военные страны использовали в прошлом, как средство психологического воздействия на население и вооруженные силы приграничных населенных пунктов Северной Кореи.