Բայդենը ներկայացրել է Գազայի հատվածում պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ Իսրայելի առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հորդորել է ՀԱՄԱՍ-ին ընդունել Գազայում հակամարտությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Իսրայելի նոր առաջարկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է BBC–ն:
Երեք մասից բաղկացած առաջարկը կսկսվի 6–շաբաթյա հրադադարով, որով Իսրայելի պաշտպանության ուժերը դուրս կգան Գազայի բնակեցված տարածքներից:
ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ այդ առաջարկը «դրական» է դիտարկում:
Սպիտակ տանն իր ելույթում Բայդենն ասել է, որ առաջարկվող ծրագրի առաջին փուլը կներառի լիարժեք և ամբողջական հրադադար, Իսրայելի պաշտպանության բանակի զորքերի դուրսբերում բնակեցված տարածքներից և պատանդների փոխանակում պաղեստինցի գերիների հետ։
«Սա իսկապես վճռորոշ պահ է: ՀԱՄԱՍ-ն ասում է, որ ցանկանում է հրադադար հաստատել: Այս գործարքը հնարավորություն է՝ ապացուցելու, թե արդյոք նրանք իսկապես դա են ցանկանում: Զինադադարը թույլ կտա ավելի շատ մարդասիրական օգնություն հասցնել շրջափակված տարածք՝ 600 բեռնատարներով ամեն օր օգնություն տեղափոխելով Գազա»,–ասել է Բայդենը:
ԱՄՆ նախագահը հավելել է, որ երկրորդ փուլով կվերադարձվեն մնացած ողջ պատանդները, այդ թվում՝ զինվորականները: Ըստ նրա՝ այդ ժամանակ զինադադարը կվերածվի ռազմական գործողությունների մշտական դադարեցման:

YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. US President Joe Biden has urged Hamas to accept a new Israeli proposal to end the conflict in Gaza, saying that "it's time for this war to end".
The three-part proposal would begin with a six-week ceasefire in which the Israel Defense Forces (IDF) would withdraw from populated areas of Gaza, BBC reports.
There would also be a "surge" of humanitarian aid, as well as an exchange of some hostages for Palestinian prisoners.
The deal would eventually lead to a permanent "cessation of hostilities" and a major reconstruction plan for Gaza.
Hamas said it views the proposal "positively".
Speaking at the White House on Friday, Mr Biden said that the first phase of the proposed plan would include a "full and complete ceasefire", the withdrawal of IDF forces from populated areas and the exchange of hostages for Palestinian prisoners.
"This is truly a decisive moment," he said. "Hamas says it wants a ceasefire. This deal is an opportunity to prove whether they really mean it."
The ceasefire, he added, would allow more humanitarian aid to reach the beleaguered territory, with "600 trucks carrying aid into Gaza every single day".
The second phase would see all remaining living hostages returned, including male soldiers. The ceasefire would then become "the cessation of hostilities, permanently."