Բայդենը ներկայացրել է Գազայի հատվածում պատերազմը դադարեցնելու վերաբերյալ Իսրայելի առաջարկը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հորդորել է ՀԱՄԱՍ-ին ընդունել Գազայում հակամարտությունը դադարեցնելու վերաբերյալ Իսրայելի նոր առաջարկը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է BBC–ն:
Երեք մասից բաղկացած առաջարկը կսկսվի 6–շաբաթյա հրադադարով, որով Իսրայելի պաշտպանության ուժերը դուրս կգան Գազայի բնակեցված տարածքներից:
ՀԱՄԱՍ-ը հայտարարել է, որ այդ առաջարկը «դրական» է դիտարկում:
Սպիտակ տանն իր ելույթում Բայդենն ասել է, որ առաջարկվող ծրագրի առաջին փուլը կներառի լիարժեք և ամբողջական հրադադար, Իսրայելի պաշտպանության բանակի զորքերի դուրսբերում բնակեցված տարածքներից և պատանդների փոխանակում պաղեստինցի գերիների հետ։
«Սա իսկապես վճռորոշ պահ է: ՀԱՄԱՍ-ն ասում է, որ ցանկանում է հրադադար հաստատել: Այս գործարքը հնարավորություն է՝ ապացուցելու, թե արդյոք նրանք իսկապես դա են ցանկանում: Զինադադարը թույլ կտա ավելի շատ մարդասիրական օգնություն հասցնել շրջափակված տարածք՝ 600 բեռնատարներով ամեն օր օգնություն տեղափոխելով Գազա»,–ասել է Բայդենը:
ԱՄՆ նախագահը հավելել է, որ երկրորդ փուլով կվերադարձվեն մնացած ողջ պատանդները, այդ թվում՝ զինվորականները: Ըստ նրա՝ այդ ժամանակ զինադադարը կվերածվի ռազմական գործողությունների մշտական դադարեցման:

Байден представил предложение Израиля о прекращении войны в секторе Газа
Президент США Джо Байден призвал ХАМАС принять новое предложение Израиля о прекращении конфликта в секторе Газа.
Предложение, состоящее из трех этапов, начнется с шестинедельного прекращения огня, в результате которого силы обороны Израиля выведутся из оккупированного сектора Газа.
ХАМАС заявил, что рассматривает это предложение «положительно».
В своем выступлении в Белом доме Байден заявил, что первая фаза предлагаемого плана будет включать полное прекращение огня, вывод сил ЦАХАЛа из населенных пунктов и обмен заложников на палестинских пленных.
«Это действительно решающий момент. ХАМАС заявляет, что хочет прекращения огня. Эта сделка — шанс доказать, действительно ли они этого хотят. Прекращение огня позволит доставить больше гуманитарной помощи на осажденную территорию: 600 грузовиков доставляют помощь в Газу каждый день", - сказал Байден.
Президент США добавил, что все оставшиеся заложники, включая военных, будут возвращены на втором этапе. По его словам, тогда перемирие превратится в постоянное прекращение боевых действий.