ԱՄՆ-ի և Չինաստանի պաշտպանության նախարարները հանդիպում են ունեցել Սինգապուրում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պենտագոնի ղեկավար Լլոյդ Օսթինը հաստատել է Վաշինգտոնի հանձնառությունն՝ առաջիկա ամիսներին վերականգնելու Չինաստանի և ԱՄՆ-ի զորահրամանատարների միջև հեռախոսային կապերը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը՝ ամփոփելով Սինգապուրում Լլոյդ Օսթինի և նրա չինացի պաշտոնակից Դուն Ջունի հանդիպման արդյունքները։
«Նախարար Օսթինն ընդգծել է Միացյալ Նահանգների և Չինաստանի զինվորականների միջև կապուղիները բաց պահելու կարևորությունը: Նախարար Օսթինը հաստատել է նախագահ (Ջո) Բայդենի և ՉԺՀ-ի նախագահ Սի Ծինփինի՝ 2023 թվականի նոյեմբերի հայտարարությունը, որ երկու կողմերն առաջիկա ամիսներին կվերսկսեն զորահրամանատարների միջև հեռախոսազրույցները», - ասված է հայտարարության մեջ։
«Շանգրի Լա երկխոսությունը» միջազգային հարթակ է Ասիայում անվտանգության քննարկման համար: Համաժողովին մասնակցում են պաշտպանության նախարարներ, ինչպես նաև բիզնեսի ներկայացուցիչներ և փորձագետներ: Այս տարի համաժողովն անցկացվում է Սինգապուրում մայիսի 31-ից հունիսի 2-ը։

Министры обороны США и Китая провели в Сингапуре встречу
Глава Пентагона Ллойд Остин подтвердил приверженность Вашингтона восстановлению в ближайшие месяцы телефонной связи между командующими войсками Китая и США.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщила пресс-служба Министерства обороны США, подводя итоги встречи Ллойда Остина и его китайского коллеги Дун Цзюна в Сингапуре.
“Министр Остин подчеркнул важность поддержания открытыми каналов связи между военнослужащими Соединенных Штатов и Китаем. Министр Остин подтвердил заявление президента Джо Байдена и председателя КНР Си Цзиньпина от ноября 2023 года, что обе стороны возобновят телефонные разговоры командующих войсками в театрах военных действий в ближайшие месяцы”, - говорится в заявлении.
“Диалог в Шангри Ла” - это международная платформа для обсуждения вопросов безопасности в Азии. В конференции принимают участие министры обороны, а также представители бизнеса и эксперты. В этом году конференция проходит в Сингапуре с 31 мая по 2 июня.