Մահափորձի ենթարկված Սլովակիայի վարչապետը դուրս է գրվել հիվանդանոցից
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի կեսերին տեղի ունեցած մահափորձից հետո հիվանդանոցում գտնվող Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոյին դուրս են գրել։ Նա Բանսկա Բիստրիցա քաղաքի հիվանդանոցից տեղափոխվել է Բրատիսլավայի իր տուն՝ հետագա ապաքինման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը գրում է, որ այս մասին մայիսի 31-ին հաղորդել է բուժհաստատության ղեկավարությունը՝ հաստատելով ավելի վաղ ԶԼՄ-ներում հայտնված տեղեկատվությունը։
Բանսկա Բիստրիցայի հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ Մարիամ Լապունիկովան հայտնել է, որ Ֆիցոյին տուն, այլ ոչ թե ուրիշ բուժհաստատություն տեղափոխելը կատարվել է նրա պահանջով։ Կառավարության ղեկավարը ցանկացել է դուրս գրվել հիվանդանոցից և բուժումը շարունակել տնային պայմաններում, հենց առողջական վիճակը թույլ տա։ Լապունիկովայի խոսքով՝ ապաքինման գործընթացը հաջողությամբ է ընթանում։
Սլովակիայի վարչապետի վրա հարձակումը տեղի է ունեցել մայիսի 15-ին, երկրի կենտրոնական մասում գտնվող Հանդլովա քաղաքում։ Վկայակոչելով ականատեսներին՝ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ Ռոբերտ Ֆիցոն կառավարության արտագնա նիստից հետո մոտեցել է տեղի բնակիչներին, և այդ պահին կրակոցներ են հնչել: Քաղաքական գործիչը վիրավորվել էր որովայնից, ձեռքից և ոտքից։ Նախարարների կաբինետի ղեկավարին ուղղաթիռով տեղափոխել են Բանսկա Բիստրիցա քաղաք։ Հաջորդ օրերին Ֆիցոն մի քանի վիրահատությունների է ենթարկվել:

Премьер-министра Словакии, на которого было совершено покушение, выписали из больницы
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо, находящийся в больнице после покушения, совершенного на него в середине мая, уже выписан. Он переведен из больницы в Банска-Бистрице в свой дом в Братиславе для дальнейшего восстановления.
Как передает “Арменпресс”, Российская служба Deutsche Welle пишет, что об этом 31 мая сообщила администрация медицинского учреждения, подтвердив ранее появившуюся в СМИ информацию.
Мариам Лапуникова, главный врач больницы в Банска-Бистрице, сообщила, что перевод Фицо домой, а не в другое медицинское учреждение был осуществлен по его требованию. Глава правительства хотел выписаться из больницы и продолжить лечение дома, как только позволит состояние здоровья. По словам Лапуниковой, процесс выздоровления проходит успешно.
Нападение на премьер-министра Словакии произошло 15 мая в городе Гандлова в центральной части страны. Ссылаясь на показания очевидцев, СМИ сообщили, что Роберт Фицо подошел к местным жителям после выездного заседания правительства, и в этот момент раздались выстрелы. Главу кабинета министров доставили на вертолете в город Банска-Бистрица. В последующие дни Фицо перенес несколько операций.