Հունիսի 2-5-ը մայրաքաղաքում կանցկացվի «Երևանում բալետ ֆեստ»-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Չորս օր մայրաքաղաքը կգունավորվի դասական թատերարվեստի պարային խճանկարով: Նախագիծն իրականացվում է Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ:
Բացօթյա բալետային փառատոնին Երևանում հանդես կգան Բորիս Էյֆմանի Սանկտ Պետերբուրգի ակադեմիական բալետի թատրոնը, Թբիլիսիի Զ. Պալիաշվիլու անվան օպերայի ու բալետի և Երևանի Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնները:
«Ծավալային առումով մեկ, մեկուկես անգամ գերազանցում է այս տարվա փառատոնը: Մենք շարունակելու ենք ամենը՝ բարձրարժեք արվեստը հասանելի դարձնելու մեր բնակչությանը: Սպասվում է բալետային իրական հրավառություն»,-նշում է Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի և տուրիզմի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանը:
Նախագծի իրագործումն այս տարի հնարավոր է դարձել նաև Անգլիայի ազգային բալետի հյուրախաղերի ընթացքում տոմսերի վաճառքից գոյացած հասույթի շնորհիվ:
«Այս փառատոնը կարևոր էլեմենտ է մեր քաղաքի կյանքում: Եվ կարևոր է շատ, որ այս ամենը հասանելի է մեր համաքաղաքացիներին բոլորովին անվճար»,-ասում է մաեստրո Կարեն Դուրգարյանը:
Երևանյան բալետային օրերը 2023-ից հետո մշակութային ամենասպասված իրադարձություններից են: Հանդիպման վայրը՝ անփոփոխ՝ Թումանյանի անվան զբոսայգում: Ներկայացումների սկիզբը՝ 20:00-ին: Հանդիսատեսին այս տարի սպասում է նաև հետաքրքիր անակնկալ՝ առավել հարմարավետ վայելելու երեկոները:
«Մենք պատարստել ենք հատուկ բարձեր՝ պայուսակներով, որոնք կբաժանվեն մեր հանդիսատեսին»,-նշում է Գոշ Սարգսանը:
Մշակութային բացառիկ նախագծերը Երևանը դարձնում են տարածաշրջանի մշակութային կենտրոն: «Երևանում բալետ ֆեստ»-ը ջնջում է վարագույրե պատն ու սպասում հանդիսատեսին՝ միախառնելու հույզերն ու ապրումները:

Со 2 по 5 июня в Ереване пройдет Фестиваль балета
На Фестивале балета под открытым небом в Ереване выступят артисты Петербургского академического театра балета Бориса Эйфмана, Тбилисского академического театра оперы и балета им. З. Палиашвили и Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна.
“Ожидается настоящий балетный фейерверк”, - отметил начальник Управления культуры и туризма мэрии Еревана Гош Саркисян.
Реализация проекта в этом году стала возможной и благодаря выручке от продажи билетов на представления Национального балета Англии.
“И очень важно, что эти спектакли под открытым небом будут доступны нашим согражданам совершенно бесплатно”, - сказал маэстро Карен Дургарян.
Ереванские дни балета - одно из самых ожидаемых культурных событий города с 2023 года. Место встречи остается неизменным - в парке ТУМО. Начало спектаклей в 20:00. Для того, чтобы зрители смогли насладиться вечерами с наибольшим комфортом, мы приготовили им интересный сюрприз.
“Специальные подушки с сумками, которые будут розданы нашей аудитории”, - добавил Гош Саркисян.
Эксклюзивные культурные проекты превращают Ереван в культурный центр региона. Ереванский Балет Фест ждет своих зрителей.