Երեխաների պաշտպանության օրը Երևանում կնշվի հետաքրքիր միջոցառումներով
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեխաների պաշտպանության օրը՝ հունիսի 1-ը, Երևանում կնշվի բազմաբնույթ միջոցառումներով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հունիսի 1-2-ին՝ ժամը 12:00-ից մինչ 20:00-ն Երևանի «Անգլիական» այգում կկազմակերպվի Մանկական գրքի փառատոնը: «Զանգակ» գրատունը նախագիծն իրականացնում է Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ: Փառատոնը միայն ժամանցային նախաձեռնություն չէ, այն ունի մեծ կրթական, մշակութային և սոցիալական նշանակություն։ Մանկական գրքի փառատոնին կազմակերպվելու են դասախոսություններ, խաղային ծրագիր, թատերական ներկայացումներ ու համերգներ:
279139482_1312493482611921_5832617955848056264_n.jpg (54 KB)
Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը փոքրիկների տոնը՝ Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը, կշնորհավորի Քրիստ Մանարյանի «ՄուկՕպերա» գունեղ, պայծառ ու լուսավոր օպերային ներկայացմամբ, որը հնարավոր կլինի դիտել ժամը 13:00-ին: Ներկայացման հերոսներից են ձմերուկը, կատուն և այլք: Կատուն չի ուտում մկնիկին, որովհետև այդ օրը մկնիկի ծնունդն է: Մանարյանը նոր հեքիաթ է ստեղծել մկնիկի մասին, որի ծննդյան օրը նրա մայրը որոշում է նրան նվեր անել, սակայն այն խոհանոցում, որտեղ նրանք ապրում են, ուտելու ոչինչ չի մնացել, և մկնիկի մայրը որոշում է գնալ ցորեն փնտրելու, որպեսզի տորթ թխի:
slug-117789.jpg (608 KB)
Ժամը 18:00-ին էլ փոքրիկները կարող են հայտնվել բալետի զարմանահրաշ աշխարհում՝ դիտելով «Չիպոլինո» բալետային ներկայացումը:
«Արամ Խաչատրյան» համերգասրահը ժամը 19:00-ին երեխաներին կտանի մուլտերի աշխարհ: Համերգին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ կհնչեն սիրված և հայտնի մուլտֆիլմերի երաժշտությունները` «Անաստասիա», «Ֆրոզեն», «Մադագասկար», «Մոանա» և այլն։
442404987_917520557054175_309289670906869060_n.jpg (141 KB)
Հայաստանի նկարիչների միությունում ժամը 15:00-ին երեխաներին նվիրված ցուցահանդես կբացվի:
441515692_855263253299643_6664158494080261116_n.jpg (119 KB)
Ժամը 12։00-ին Երևանի մետրոպոլիտենում տեղի կունենա տոնական ուրախ միջոցառում: Մետրոպոլիտենի «Բարեկամություն» կայարանից մուլտհերոսներով գնացքը կուղևորվի դեպի «Հանրապետության հրապարակ» կայարան։ Անակնկալներ, շնորհավորանքներ ու բարձր տրամադրությունը երաշխավորված են։ Տոնական օրվա կապակցությամբ Երևանի մետրոպոլիտենի մուտքն անվճար կլինի մինչև 16 տարեկան երեխաների համար:
445175863_952654050201772_2750808123726729870_n.jpg (208 KB)
Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ տարվա լավագույն մանկական ներկայացումը՝ «Փայլոու»-ն, հասանելի կլինի բոլոր փոքրիկներին։ Այն կցուցադրվի Հանրապետության hրապարակում երեկոյան 20:00-ին՝ նոր մոտեցմամբ, լուսային և ձայնային տեխնիկայով, բեմով։
Երևանի կենդանաբանական այգում ժամը 11:00-ին կազդարարվի տոնական միջոցառումների մեկնարկը, որի ընթացքում հանդես կգան «Ծիածան» վոկալ-էստրադային ստուդիայի սաները: Օրվա ընթացքում ելույթներ կունենան նաև «Վերադարձ արմատներին» կրթամշակութային կենտրոնի, «Հեքիաթ և տիկնիկներ» պարային ստուդիայի, Ապարան համայնքի «Արագածի արվեստի դպրոց»-ի սաները: Նախատեսվում են նաև փրփուր փարթի, Top-top շոու:
11։00-ից մինչև ժամը 19:00-ն լինելու են հյութերի անվճար հյուրասիրություն, մուլտհերոսներ և խաղավարներ, պղպջակներով շոու, կենդանիների կերպարներով տիկնիկների պատրաստում, փուչիկներով կերպարների պատրաստում, մոլբերտներով նկարչություն, կավճանկարչություն, ակտիվ խաղեր, մրցույթներ, կրկեսային համարներ և այլ շատ հետաքրքիր անակնկալներ:
Հունիսի 1-ին այգու մուտքն անվճար կլինի մինչև 16 տարեկան երեխաների համար:
Երեխաների պաշտպանության օրը սահմանվել է 1925 թվականին Ժնևում երեխաների պաշտպանության համար հրավիրված համաշխարհային կոնֆերանսի ընթացքում: 1949-ին Կանանց ժողովրդավարական միջազգային դաշինքը երեխաների պաշտպանության օր անցկացնելու որոշում է ընդունել: Առաջին անգամ հունիսի 1-ը նշվել է որպես երեխաների պաշտպանության միջազգային օր 1950-ին:
Հայաստանը Երեխաների իրավունքների մասին կոնվենցիան վավերացրել է 1992 թվականին, որից հետո 1996-ին ընդունվել է «Երեխայի իրավունքների մասին» ՀՀ օրենքը: Մեր երկրում ամեն տարի իրականացվում են տարբեր միջոցառումներ` նվիրված երեխաների պաշտպանության օրվան:

День защиты детей в Армении отметят интересными мероприятиями
Как передает “Арменпресс”, 1-2 июня с 12:00 до 20:00 в Английском парке Еревана будет организован фестиваль детской книги. Книжный дом «Зангак» реализует проект при поддержке мэрии Еревана.
Фестиваль - не просто развлекательная инициатива, он имеет большое образовательное, культурное и социальное значение. На фестивале детской книги будут организованы лекции, игровая программа, театральные представления и концерты.
Национальный академический театр оперы и балета имени Ал. Спендиаряна поздравит малышей в Международный День защиты детей красочным, ярким и светлым оперным спектаклем Криста Манаряна "МукОпера", который можно будет посмотреть в 13:00. Среди персонажей спектакля арбуз, кот и другие.
Кот не съедает мышонка, который в этот день отмечает свой День рождения.
Манарян придумал новую сказку о мышонке, в день рождения которого его мать решает сделать ему подарок, но на кухне, где они живут, не осталось никаких продуктов, и мать мышонка решает пойти поискать пшеницу, чтобы испечь торт.
В 18:00 малыши могут окунуться в удивительный мир балета, посмотрев балетное представление "Чипполино".
Концертный зал “Арам Хачатурян” в 19:00 проведет детей в мир мультфильмов. На концерте в исполнении Национального филармонического оркестра Армении прозвучит музыка из любимых и известных мультфильмов «Анастасия», «Фрозен», «Мадагаскар», «Моана» и других.
В Союзе художников Армении в 15:00 откроется выставка, посвященная детям.
В 12:00 в Ереванском метрополитене состоится веселое праздничное мероприятие. От станции метро «Барекамутюн» поезд с мультяшными героями отправится к станции «Площадь Республики». Сюрпризы, поздравления и хорошее настроение гарантированы. В этот праздничный день вход в Ереванское метро будет бесплатным для детей до 16 лет.
По инициативе мэрии Еревана лучший детский спектакль года "Пайлоу" будет доступен всем малышам. Он будет показан на площади Республики в 20:00 с новым подходом, световой и звуковой техникой, сценой.
В Ереванском зоопарке в 11:00 начнется праздничное мероприятие, в ходе которого выступят воспитанники вокально-эстрадной студии «Радуга». В течение дня выступят также воспитанники культурно-образовательного центра «Возвращение к корням», танцевальной студии «Сказка и куклы», «Школы искусств Арагаца» общины Апаран. Также запланированы пенные вечеринки, топ-топ шоу.
С 11:00 до 19:00 детей угостят (бесплатно) соками, они встретятся с мультяшными персонажи, будут шоу пузырей, изготовление кукол -животных, персонажей из воздушных шаров, станковая живопись, рисование мелом, активные игры, конкурсы, цирковые номера и другие очень интересные сюрпризы.
День защиты детей был учрежден в 1925 году на Всемирной конференции по защите детей в Женеве. В 1949 году Международный женский демократический союз принял решение о проведении Дня защиты детей. Впервые 1 июня отмечался как Международный день защиты детей в 1950 году.
Армения ратифицировала Конвенцию о правах детей в 1992 году, после чего в 1996 году был принят Закон РА «О правах ребенка». Ежегодно в нашей стране проводятся различные мероприятия, посвященные Дню защиты детей.