Սիրիայում հայտնել են Իսրայելի ավիահարվածների մասին․ կա զոհ և վիրավորներ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսում մայիսի 29-ի երեկոյան հայտարարել են, որ Իսրայելը ավիահարվածներ է հասցրել Սիրիայի հյուսիսին։ Հարվածի հետևանքով զոհվել է 1 երեխա, առնվազն 10 մարդ վիրավորվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է SANA գործակալությունը։
Ըստ գործակալության զինվորական աղբյուրի՝ իսրայելական օդուժը Լիբանանի կողմից հարված է հասցրել Տարտուսից դեպի հյուսիս գտնվող Բանիյաս քաղաքի բնակելի շենքին ու ևս մեկ օբյեկտի:
Բանիյասի հիվանդանոցում հայտնել են, որ վիրավորների թիվը 12 է, իսկ ավիահարվածից զոհվել է 2 տարեկան մի աղջիկ։
Իսրայելը վերջին տարիներին պարբերաբար հարվածներ է հասցնում Սիրիայի տարածքին։ Սովորաբար նման հարվածների թիրախ են դառնում Իրանի ռազմական խորհրդատուները և Դամասկոսի աջակցությունը վայելող «Հեզբոլլահ» շարժման օբյեկտները:

Сирия сообщила об авиаударах Израиля: есть жертвы и раненые
Вечером 29 мая в Дамаске было объявлено, что Израиль нанес авиаудары по северу Сирии. В результате удара погиб 1 ребенок, по меньшей мере, 10 человек получили ранения. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на агентство “SANA”и его военный источник.
По словам военного источника агентства, израильские ВВС со стороны Ливана нанесли удар по жилому зданию в городе Банияс к северу от Тартуса и еще одному объекту.
В больнице Банияса сообщили, что поступило 12 раненых. В результате авиаудара погибла двухлетняя девочка.
В последние годы Израиль регулярно наносит удары по территории Сирии. Обычно целью таких ударов становятся военные советники Ирана и объекты поддерживаемого Дамаском движения “Хезболла”.