Լեհաստանը մտադիր է Բելառուսի հետ սահմանին բուֆերային գոտի ստեղծել լեհ զինվորի դանակահարությունից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի իշխանությունները հաջորդ շաբաթ 200-մետրանոց բուֆերային գոտի կստեղծեն Բելառուսի հետ սահմանին։ Նման հայտարարություն է արել Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը սահմանին լեհ զինվորի դանակահարությունից հետո։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters-ը հաղորդում է, որ Տուսկը բուֆերային գոտին վերականգնելու մասին հայտնել է երկու երկրների սահմանին սահմանապահների և զինվորականների հետ հանդիպմանը հաջորդող մամուլի ասուլիսում։
«Մեզ խորհուրդ են տվել, որ հնարավորինս շուտ վերականգնենք 200 մ բուֆերային գոտին այս հատվածում, որտեղ հնարավոր է.... Մենք պատրաստ ենք նման որոշում ընդունել հաջորդ շաբաթվա սկզբին», - ասել է Լեհաստանի վարչապետը։
Տուսկը նաև հայտարարել է սահմանապահներին օգնելու համար ոստիկանության և հատուկ տեխնիկայի ավելի ակտիվ ներգրավման մասին։
Հանդիպմանը ներկա պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոսինյակ Կամիշը հայտարարել է, որ Լեհաստանը պատրաստ է ավելացնել Բելառուսի հետ սահմանին զինվորականների թիվը։ Այժմ սահմանին գտնվում է լեհական բանակի 5500 զինծառայող։
Մայիսի 28-ին Տուսկը տեղեկացրել է լեհ-բելառուսական սահման լրացուցիչ ուժեր ուղարկելու մասին՝ ի պատասխան անօրինական միգրանտների կողմից հարձակումների թվի աճի։ Մայիսի 28-ին դանակահարել են Լեհաստանի զինված ուժերի զինծառայողին, որը մասնակցում էր սահմանի պահպանությանը։ Նրա վիճակը ծայրահեղ ծանր է։
2024 թվականի սկզբից սահմանապահ ծառայությունն արձանագրել է Բելառուսի կողմից սահմանի անօրինական հատման ավելի քան 13 000 փորձ:
Երկու երկրների սահմանին լարվածություն է տիրում 2021 թվականից, երբ Մերձավոր Արևելքից մեծ թվով միգրանտներ սկսեցին Եվրոպա ներթափանցելու փորձերը։ ԵՄ-ում Բելառուսին մեղադրեցին դրան նպաստելու մեջ։ Բելառուսը հերքել է այս մեղադրանքները։
Լեհաստանի և Բելառուսի միջև բուֆերային գոտի ստեղծվել էր հենց 2021 թվականին՝ Լեհաստանի նախորդ կառավարության օրոք։
Լեհաստանը նախատեսում է Բելառուսի հետ սահմանն ամրապնդելու համար ծախսել 10 միլիարդ զլոտի (2,55 մլրդ ԱՄՆ դոլար)։

Poland to reintroduce buffer zone at Belarus border, PM says
YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. Poland will reintroduce a 200-metre buffer zone at the Belarus border at the beginning of next week, Prime Minister Donald Tusk said on Wednesday, after a soldier was left fighting for his life after an attack on the frontier, Reuters reports.
"It was recommended to us that we should quickly restore the 200-metre buffer zone in this area where possible... we are ready to take such a decision at the beginning of next week," Tusk told a press conference near the border.
The border has been a flashpoint since migrants started flocking there in 2021, after Belarus, a close Russian ally, reportedly opened travel agencies in the Middle East to offer a new unofficial route into Europe - a move the European Union said was designed to create a crisis. Belarus rejects the accusation that it helps to channel migrants to the Polish border, the report adds.
A buffer zone which prevented members of the public and aid workers from approaching the border was initially introduced in 2021 by the previous nationalist Law and Justice party (PiS) government.
According to Reuters, in recent weeks there has been an increase in the number of migrants trying to cross illegally and border guards have reported a number of violent incidents.
On Tuesday, a Polish soldier was left in a life-threatening condition after he was stabbed through the fence on the border.
Defence Minister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz said Poland was ready to increase the number of troops at the border from the 5,500 currently stationed there but did not say by how many.
Poland plans to spend 10 billion zlotys ($2.55 billion) on strengtheningits border with Belarus, the report adds.