ՌԴ-ում հայտարարել են, որ Մոսկվան շահագրգռված է Հայաստանում կայուն իրավիճակով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության Խորհրդի միջազգային կոմիտեի ղեկավարի առաջին տեղակալ Վլադիմիր Ջաբարովը հայտարարել է, որ Մոսկվան շահագրգռված է Հայաստանում կայուն իրավիճակով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ մեջբերելով ՌԴ պաշտոնյայի խոսքերը։
Ջաբարովը նաև հավելել է, որ Մոսկվան աշխատելու է Հայաստանում գործող ցանկացած իշխանության հետ։
«Գլխավորն այն է, որ այնտեղ (խմբ․ Հայաստանում) ոչ մի մարդկային զոհ չլինի»,- ասել է նա։
Ըստ Ջաբարովի՝ Ռուսաստանն ուշադրությամբ հետևում է իրավիճակին, քանի որ Հայաստանը հանդիսանում է ՌԴ-ի գործընկերը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ), թեև վերջին շրջանում Երևանում ավելի ու ավելի են խոսում կառույցից դուրս գալու մասին։
«Բացի այդ, այն Եվրասիական տնտեսական միության անդամ է։ Առայժմ մենք տեսնում ենք, որ Փաշինյանը պահպանել է իշխանությունը և՛ ընտրություններից հետո, և՛ ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո: Նա բավականին ամուր դիրքեր ունի»,- ասել է պաշտոնյան։
Վլադիմիր Ջաբարովը նաև ընդգծել է, որ Ռուսաստանը միշտ հայտարարում է, որ Հայաստանի բնական դաշնակիցն է և հույս ունի, որ այդպես էլ կմնա ապագայում։
«Մեզ իրարից բաժանելու ցանկացած փորձ ամենասարսափելի հետևանքները կունենա հենց Հայաստանի համար, քանի որ հայերն ավելի հավատարիմ դաշնակից չունեն, քան Ռուսաստանն է»,- եզրափակել է Ջաբարովը։

Moscow is interested in a stable situation in Armenia
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS. First Deputy Chair of the Federation Council Committee on Foreign Affairs, Vladimir Dzhabarov, said that Russia is interested in a stable situation in Armenia, RIA Novosti reports this, quoting the words of a Russian official.
Vladimir Dzhabarov also stated that the Russia will work with any government in the republic.
"The main thing is that there [in Armenia] there should be no human victims," he said.
According to Dzhabarov, Russia is closely monitoring the situation because Armenia is “our partner in the CSTO, although they have recently been increasingly talking about leaving this structure.”
“In addition, it is a member of the Eurasian Economic Union. So far we see that Pashinyan retained his power both after the elections and after the second Karabakh war. He has a fairly strong position,” he wrote.
Vladimir Dzhabarov also highlighted that we are natural allies of Armenia and hope that we will remain so in the future.
“Any attempt to separate from us will have the most dire consequences for Armenia itself, because the Armenians have no more loyal ally than Russia,” he concluded.