Որքանով է առկա նոր վարարումների հավանականությունը․ պարզաբանում է Գագիկ Սուրենյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Առաջիկա օրերին հանրապետությունում հորդառատ տեղումներ ու գետերում վարարումներ չեն կանխատեսվում։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն»-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
«Հուրախություն մեզ, տեղումնառատ ցիկլոնն արդեն սկսել է թուլանալ։ Ճիշտ է Լոռի, Տավուշ հատվածում եղան տեղումներ, սակայն դրանք 4-5 անգամ ավելի թույլ են, քան նախորդ օրվա ընթացքում եղած անձրևները։ Առաջիկա 5 օրերին մենք ակտիվ ցիկլոնային գործունեություն չենք սպասում, կլինեն ներզանգվածային տեղումներ, սակայն դրանք առանձնապես չեն ազդի գետերի հոսքի վրա։ Գետերում վարարումների հավանականություն չկա»,-ասաց Գագիկ Սուրենյանը։
Ինչ վերաբերում է օդի ջերմաստիճանին, ապա մասնագետը տեղեկացրեց, որ այսօրվանից արդեն հարավ արևմուտքից առկա է տաք օդային հոսանքների ներհոսք, ինչը կշարունակվի մինչև մայիսի 31-ը։ Օդի ջերմաստիճանը հանրապետությունում կբարձրանա 4-6 աստիճանով։ Լոռիում, Տավուշում, Սյունիքում օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա 8-10 աստիճանով։ Արդեն մայիսի 30-ին և 31-ին Երևանում և Արարատյան դաշտում կգրանցվի +30 աստիճան տաքություն։
Խոսելով մայիսին գրանցված եղանակային պայմաններից՝ Գագիկ Սուրենյանը, նշեց, որ Հայաստանում մայիսը, սովորաբար համարվում է տարվա ամենա տեղումնառատ ամիսը։ Թեպետ այս տարի գարնան վերջին ամիսն իր տեղումների ծավալով ու ուժգնությամբ զարմացրեց նույնիսկ օդերևութաբաններին։ Իհարկե, նախապես կանխատեսվել էր, որ մայիսը լինելու է անձրևային ու խոնավ, սակայն ցիկլոնը դրսևորվեց Հայաստանին ոչ այդքան բնորոշ տեղումների ինտենսիվությամբ, կարկտահարությունների մեծ մասշտաբներով, ամպրոպների հաճախականությամբ։
«Մայիս ամսվա ընթացքում գրեթե բոլոր մարզերում ունեցանք կարկտահարություններ։ Հատկապես խոցելի եղան Արմավիրի, Արագածոտնի մարզերը, որտեղ նույնիսկ մի քանի անգամ եղան կարկտահարություններ։ Նաև ինտենսիվ տեղումների դեպքեր գրանցվեցին Երևանում, եղան հեղեղումներ, առանձին հատվածներում՝ ջրածածկումներ»,-ասաց Գագիկ Սուրենյանը։
Համեմատության համար մասնագետը նշեց՝ մայիսի 2-րդ տասնօրյակում եղել է օր, երբ Երևանում ամսվա տեղումների նորմայի 40 տոկոսը թափվել է մեկ ժամվա ընթացքում։ Առատ տեղումները հանրապետությունում շարունակվել են նաև մայիսի վերջին՝ հանգեցնելով մեծ ավերածությունների։ Հատկապես տուժել են Լոռու և Տավուշի մարզերը։ Մայիսի 25-26-ն ընկած ժամանակահատվածում Լոռու, Տավուշի հատվածում այնքան շատ տեղումներ են եղել, որքան Երևանում նորմայով լինում է ամբողջ մայիս ամսվա ընթացքում։ Հորդառատ անձրևներով պայմանավորված տեղի ունեցան գետերի վարարումներ, որոնք 1959 թվականից այս կողմ 2-րդ էին իրենց ծավալներով։

Насколько вероятны новые наводнения? - поясняет Гагик Суренян
В ближайшие дни сильных дождей и разливов рек в республике не прогнозируется. Об этом в беседе с Арменпресс сказал заместитель директора Центра гидрометеорологии и мониторинга Гагик Суренян.
“К счастью, ливневый циклон уже начал ослабевать. Правда, в районе Лори и Тавуша были осадки, но они были в 4-5 раз слабее, чем дожди в предыдущий день. В ближайшие 5 дней не ожидается активной циклонической деятельности, будут внутримассовые осадки, но они не особо повлияют на течение рек. Вероятности разлива рек нет”, - сказал Гагик Суренян.
Что касается температуры воздуха, специалист сообщил, что с сегодняшнего дня наблюдается приток теплых воздушных потоков с юго-запада, который продолжится до 31 мая. Температура воздуха в республике повысится на 4-6 градусов. Температура воздуха в Лори, Тавуше, Сюнике повысится на 8-10 градусов. Уже 30 и 31 мая в Ереване и Араратской долине будет зафиксировано +30 градусов тепла.
Говоря о зафиксированных в мае погодных условиях, Гагик Суренян отметил, что в Армении май обычно считается самым дождливым месяцем в году. Хотя в этом году последний месяц весны удивил даже метеорологов своим количеством и интенсивностью осадков. Конечно, заранее прогнозировалось, что май будет дождливым и влажным, но циклон проявился не столь характерной для Армении интенсивностью осадков, большим количеством града и частотой гроз.
“В течение мая почти во всех областях прошел град. Особенно уязвимыми оказались Армавирская и Арагацотнская области, где несколько раз даже был градобой. Также в Ереване зафиксированы случаи интенсивных осадков, произошли наводнения, а в некоторых районах - затопление”, - сказал Гагик Суренян.
Для сравнения специалист отметил, что во второй декаде мая был день, когда в Ереване в течение одного часа выпало 40 процентов месячных осадков. Сильные дожди в республике продолжились и в конце мая, вызвав большие разрушения. Особенно пострадали Лорийская и Тавушская области. В период с 25 по 26 мая в Лори и Тавуше выпало столько осадков, сколько обычно выпадает в Ереване в течение всего мая. Из-за обильных дождей произошли речные паводки, ставшие вторыми по величине с 1959 года.