ԵՄ արտգործնախարարները Բրյուսելում կքննարկեն իրադրությունն Ուկրաինայում, Մերձավոր Արևելքում և Վրաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության արտաքին գործերի խորհուրդը մայիսի 27-ին Բրյուսելում կքննարկի իրադրությունն Ուկրաինայում և Մերձավոր Արևելքում, մտքերի փոխանակում տեղի կունենա Վրաստանում և Վենեսուելայում տիրող իրավիճակի շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԵՄ խորհրդի կայքում հրապարակված տեղեկագրում:
Ուկրաինայում ստեղծված իրադրության քննարկումից առաջ այդ երկրի արտգործնախարար Դմիտրի Կուլեբան տեսակապի միջոցով կներկայացնի վերջին իրադարձությունները և երկրի ընթացիկ առաջնահերթությունները:
Արտգործնախարարների նիստի օրակարգի երկրորդ հիմնական հարցը Մերձավոր Արևելքում տիրող իրադրությունն է։ Ըստ տեղեկագրի՝ բացի ներքին քննարկումից, ԵՄ արտգործնախարարներն առկա իրավիճակը ոչ պաշտոնապես կքննարկեն Սաուդյան Արաբիայի, Հորդանանի, Եգիպտոսի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Կատարի իրենց գործընկերների, ինչպես նաև Արաբական լիգայի գլխավոր քարտուղարի հետ։
Վրաստանի և Վենեսուելայի իրադրությունը ԵՄ խորհուրդը կքննարկի ընթացիկ միջազգային հարցերին վերաբերող բաժնում։
ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն մայիսի 24-ին լրագրողներին ասել էր, որ «Վրաստանի և Եվրամիության հարաբերությունների ապագան կախված է նաև այս երկրում իրադարձությունների վերջին զարգացումներից»՝ կապված «Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին» օրենքի ընդունման հետ։
ԵՄ արտաքին գործերի խորհուրդը մայիսի 28-ին կշարունակի աշխատանքը պաշտպանության նախարարների ձևաչափով։ Օրակարգի հիմնական կետն աջակցությունն է Ուկրաինային։ Կքննարկվեն նաև զինամթերքի և ՀՕՊ համակարգերի մատակարարումները։
ԵՄ երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարները ոչ պաշտոնապես մտքեր կփոխանակեն ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի և Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովի հետ, որը տեղեկատվություն կներկայացնի Ուկրաինայի՝ կենսականորեն առավել կարևոր կարիքների մասին։

Министры иностранных дел ЕС в Брюсселе обсудят ситуацию на Украине, Ближнем Востоке и в Грузии
Совет ЕС по иностранным делам 27 мая в Брюсселе обсудит ситуацию на Украине и Ближнем Востоке, состоится обмен мнениями по ситуации в Грузии и Венесуэле. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в бюллетене, опубликованном на сайте Совета ЕС.
Перед обсуждением ситуации в Украине министр иностранных дел этой страны Дмитрий Кулеба по видеосвязи представит последние события и первоочередные задачи страны.
Вторым основным вопросом повестки заседания министров ИД является ситуация на Ближнем Востоке. Согласно бюллетеню, помимо внутреннего обсуждения, министры иностранных дел ЕС неофициально обсудят текущую ситуацию со своими коллегами из Саудовской Аравии, Иордании, Египта, Объединенных Арабских Эмиратов и Катара, а также с генеральным секретарем Лиги арабских государств.
Совет ЕС обсудит ситуацию в Грузии и Венесуэле в разделе, касающемся текущих международных вопросов.
Официальный представитель внешнеполитической службы ЕС Питер Стано заявил журналистам 24 мая, что “будущее отношений между Грузией и Европейским союзом зависит также от последнего развития событий”, связанных с принятием закона о прозрачности иностранного влияния.
Совет ЕС продолжит работу в формате министров обороны 28 мая. Ключевым пунктом повестки дня является поддержка Украины. Также будут обсуждаться поставки боеприпасов и систем противовоздушной обороны.
Главы оборонных ведомств стран ЕС неофициально обменяются мнениями с генеральным секретарем НАТО Йенсом Столтенбергом и министром обороны Украины Рустэмом Умеровым, которые представят информацию о жизненно важных потребностях Украины.