Իսրայելի ԱԳՆ-ն Երուսաղեմում Իսպանիայի հյուպատոսությանն արգելել է ծառայություններ մատուցել պաղեստինցիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ որոշել է Իսպանիայի հյուպատոսությանն արգելել ծառայություններ մատուցել Հորդանան գետի արևմտյան ափին գտնվող պաղեստինյան տարածքների բնակիչներին: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Կացի գրառումը X սոցիալական հարթակում։
«Ես որոշում եմ ընդունել թույլ չտալ Իսրայելում Իսպանիայի դիվանագիտական ​​ներկայացուցչության և պաղեստինցիների միջև կապը, ինչպես նաև Երուսաղեմում իսպանական հյուպատոսությանն արգելել ծառայություններ մատուցել Հորդանանի արևմտյան ափի պաղեստինցիներին», - գրել է Կացը:
Նրա խոսքով՝ այս միջոցը պատասխան է Իսպանիայի կողմից Պաղեստինը որպես անկախ պետություն ճանաչելուն, ինչպես նաև Իսպանիայի փոխվարչապետ Յոլանդա Դիասի` «ազատագրել Պաղեստինը գետից մինչև ծով» կոչին։
Մայիսի 22-ին Իսպանիան, Իռլանդիան և Նորվեգիան որոշում են ընդունել ճանաչել Պաղեստինի պետականությունը։ Որոշումն ուժի մեջ կմտնի մայիսի 28-ին։ Այս քայլից հետո Իսրայելի ԱԳՆ-ն այդ երկրների դեսպաններին հետ է կանչել խորհրդակցությունների համար։
Ներկայում Պաղեստինը ճանաչում է 146 երկիր, որոնցից ութը եվրոպական են՝ Բուլղարիա, Հունգարիա, Կիպրոս, Լեհաստան, Ռումինիա, Սլովակիա, Չեխիա և Շվեդիա։ Բացի այդ, Պաղեստինը ճանաչում են բոլոր արաբական երկրներն ու պետությունները, որոնք կապված են Չմիացած երկրների շարժման հետ:

Министерство иностранных дел Израиля запретило консульству Испании в Иерусалиме предоставлять услуги палестинцам
Министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац заявил, что принял решение запретить консульству Испании предоставлять услуги жителям палестинских территорий, расположенных на западном берегу реки Иордан.
“Я принял решение не допускать связи между диппредставительством Испании в Израиле и палестинцами, а также запретить испанскому консульству в Иерусалиме предоставлять услуги палестинцам с западного берега реки Иордан”, - написал Кац.
Он назвал эту меру ответом на признание Испанией Палестины независимым государством, а также на призыв вице-премьера Испании Йоланды Диас “освободить Палестину от реки до моря”.
22 мая Испания, Ирландия и Норвегия приняли решение признать Государство Палестина. Решение вступит в силу 28 мая. После этого шага МИД Израиля отозвал послов этих стран для консультаций.
В настоящее время Палестину признали 146 стран, восемь из которых - европейские: Болгария, Венгрия, Кипр, Польша, Румыния, Словакия, Чехия и Швеция. Палестина признали все арабские страны и государства, связанные с Движением неприсоединения.