Օրբանը հայտարարել է, որ Հունգարիան վերագնահատում է իր դերը ՆԱՏՕ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի կառավարությունը վերագնահատում է իր երկրի դերը ՆԱՏՕ-ում, քանի որ չի ցանկանում մասնակցել դաշինքի հնարավոր ռազմական առաքելությանն Ուկրաինայում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը Kossuth ռադիոկայանի առավոտյան ծրագրում։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Օրբանը նաև նշել է, որ արևմտյան քաղաքական գործիչների հայտարարությունները և ԶԼՄ-ների հրապարակումները վկայում են այն մասին, որ Եվրոպան պատրաստվում է պատերազմ սկսել Ռուսաստանի դեմ: Նա հայտնել է, որ Հունգարիան դեմ է դրան, իսկ կառավարությունում բավականին մեծ աշխատանք է տարվում՝ որոշելու, թե «ինչպես մենք կարող ենք մնալ ՆԱՏՕ-ի անդամ՝ չմասնակցելով պատերազմին»։
Հունգարիայի կառավարության ղեկավարը խոստովանել է, որ այս իրավիճակը տարօրինակ է թվում, քանի որ չնայած բոլոր վերապահումներին՝ Հունգարիան մտադիր է մնալ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի կազմում։
«ՆԱՏՕ-ի պատմության մեջ այնքան էլ շատ իրավիճակներ չեն եղել, երբ անդամ պետությունն այդքան բացահայտորեն ունեցել է հատուկ դիրքորոշում, ինչպես դա այժմ անում է Հունգարիան: Ուստի պետք է վերանայվի նրա դերը ռազմական դաշինքում: Դրա վրա այժմ աշխատում են մեր իրավաբանները և զինվորականները: Այս հարցը պետք է լուծվի հունգարական դիվանագիտության կողմից», - ասել է Օրբանը։
Միևնույն ժամանակ նա կրկնել է, որ Հունգարիան մտադիր չէ մասնակցել Ուկրաինայում ՆԱՏՕ-ի հնարավոր գործողություններին։ Նա դրա համար ֆինանսներ չի տրամադրի, այնտեղ զենք չի ուղարկի և նույնիսկ իր տարածքը չի հատկացնի ուկրաինական բանակի համար նախատեսված զենք պահելու համար։ Վարչապետը պարզաբանել է, որ այս դիրքորոշումը թելադրված է այն համոզմունքով, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական ճանապարհով, դրանում չի կարող լինել հաղթող, այն կարելի է կարգավորել միայն հաշտության բանակցությունների միջոցով։

Орбан заявил, что Венгрия пересматривает свою роль в НАТО
Правительство Венгрии пересматривает роль своей страны в НАТО, поскольку не желает участвовать в военной миссии альянса на Украине. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на ТАСС, об этом в утренней программе радиостанции Kossuth заявил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
Как сообщал ранее “Арменпресс”, Орбан также отметил, что заявления западных политиков и публикации в СМИ свидетельствуют о том, что Европа готовится начать войну против России. Он заявил, что Венгрия против этого, и в правительстве ведется большая работа, чтобы определить, “как мы можем оставаться членом НАТО, не принимая участия в войне”.
Глава венгерского правительства признал, что такая ситуация кажется странной, поскольку, несмотря на все оговорки, Венгрия намерена оставаться членом Североатлантического альянса.
“В истории НАТО было не так уж много ситуаций, когда государство-член столь открыто придерживалось бы особой позиции, как это сейчас делает Венгрия. Поэтому ее роль должна быть пересмотрена в военном альянсе. Над этим сейчас работают наши юристы и наши военные. Этот вопрос должен быть решен венгерской дипломатией”, - заявил Орбан.
При этом он повторил, что Венгрия не намерена участвовать в возможных операциях НАТО на Украине. Он не предоставит для этого средств, не отправит туда оружие и даже не выделит свою территорию для хранения оружия, предназначенного для украинской армии. Премьер-министр уточнил, что такая позиция продиктована убеждением, что конфликт в Украине не может быть решен военным путем, не может быть победителя, его можно урегулировать только путем мирных переговоров.