Հունգարիայի վարչապետի կարծիքով՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտությունն իր վերջնարդյունքը կունենա Մոսկվա-Կիև-Վաշինգտոն բանակցություններով
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև ընթացող հակամարտությունն, ի վերջո, կլուծվի բանակցությունների միջոցով, որոնք տեղի կունենան երկու ուղղությամբ՝ Ռուսաստան-Ուկրաինա և Ռուսաստան-ԱՄՆ ձևաչափով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Հունգարիայի վարչապետն ասել է հունգարական Blikk-ին տված հարցազրույցում։
«Կարծում եմ, որ երկու բոլորովին տարբեր բանակցային գործընթացներ տեղի կունենան Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև, բայց ինչ-որ տեղ դրանից հետո կհետևեն ռուսների և ամերիկացիների իրական բանակցություններին, որոնք, ի դեպ, վերաբերում են ոչ միայն Ռուսաստանին ու Ուկրաինային, այլ նաև ամբողջ եվրոպական անվտանգության համակարգին, և նրանք կարող են որոշել մեր գոյությունն առաջիկա 20 կամ 30 տարիների ընթացքում»,- ասել է Օրբանը։

Конфликт в Украине должен быть урегулирован с участием Москвы, Киева и Вашингтона: премьер Венгрии
Украинский конфликт в конечном итоге будет урегулирован путем переговоров, которые пройдут по двум направлениям - между Россией и Украиной, а также между Россией и Соединенными Штатами. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС,такое мнение высказал в интервью интернет-изданию Blikk премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
"Я думаю, что параллельно будут проходить два совершенно разных переговорных процесса. Между Украиной и Россией должен быть какой-то контакт. Но где-то за этим последуют настоящие переговоры между русскими и американцами, которые, кстати, касаются не только России и Украины, но и всей европейской системы безопасности, и они вполне могут определить наше существование на ближайшие 20 или 30 лет", - сказал Орбан.
Он также отметил, что речь идет не просто о конфликте между двумя странами, поскольку "за Украиной стоит весь Запад". По его словам, "в некотором смысле это война чужими руками". "Запад воюет с русскими через метастазы", - добавил премьер.