Արգենտինայի նախագահն իր գրքի շնորհանդեսը վերածել է ռոք համերգի՝ երգելով 8000-անոց հանդիսատեսի առաջ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյն իր նոր գրքի շնորհանդեսի ժամանակ երգել է Բուենոս Այրեսի համերգասրահի բեմից՝ 8000 հոգու առաջ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Միլեյը երաժիշտների նվագակցությամբ կատարել է La Renga խմբի երգը՝ փոփոխված տեքստով։
«Ես արքա եմ։ Ես առյուծ եմ», - բացականչել է Միլեյը։
Երաժշտական մասից հետո Միլեյը շնորհակալություն է հայտնել իր կառավարության անդամներին և «Ազատությունը գալիս է» կոալիցիայի օրենսդիրներին՝ առանձին նշելով իր քրոջը՝ Կարինա Միլեյին՝ նախագահական աշխատակազմի գլխավոր քարտուղարին, որը հայտնի է որպես «շեֆ»:
Այնուհետև երկրի ղեկավարն սկսել է իր «Կապիտալիզմ, սոցիալիզմ և նեոդասական ծուղակ» գրքի շնորհանդեսը, որտեղ, ըստ ABC News-ի, նա գրում է Ավստրիական տնտեսագիտական դպրոցի առավելությունների և տնտեսական գործընթացներին պետության միջամտության վնասի մասին։
Միլեյը, որը նախագահի պաշտոնն ստանձնել է 2023 թ․ դեկտեմբերի 10-ին, իրեն համարում է ազատականության կողմնակից և անարխո-կապիտալիստ: Նա հանդես է գալիս կառավարության նվազագույն միջամտության օգտին և խոստանում է լուծել Արգենտինայի տնտեսական խնդիրները՝ վերացնելով բյուջեի դեֆիցիտը ծախսերի կրճատման միջոցով:
Արգենտինայի Կաթոլիկ համալսարանի հետազոտողների տվյալներով՝ տարվա առաջին եռամսյակում Միլեյի կառավարության շոկային միջոցառումների ֆոնին երկրում աղքատության մակարդակը բարձրացել է մինչև 55 %: Դեկտեմբերին այս ցուցանիշը կազմել է 49,5 %:

Argentina's Milei puts on a show at the presentation of his book
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. Argentine President Javier Milei performed in front of 8,000 people at Luna Park - a historic Buenos Aires venue - flanked by a party lawmaker on drums and his personal biographer on bass, Reuters reports.
Milei belted out his version of the song "Panic Show," by Argentine band La Renga, ahead of the launch of his latest book.
"I'm the king. I'm the lion!" Milei shouted.
Then Milei launched into the presentation of his new book, “Capitalism, Socialism and the Neoclassical Trap," which, according to ABC News, is a contribution to the so-called Austrian School of economics that calls for governments to step out and let the market decide.
Critics of Milei, including opposition politicians, panned Wednesday's performance as cavalier at a time when Argentinians are struggling to get by under his tight fiscal policy. According to Reuters, poverty has crept up to nearly 60% under Milei's administration and layoffs are growing.