Գերմանիային հաջողվել է շուրջ մեկ միլիարդ եվրո հավաքել Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիան մոտ մեկ միլիարդ եվրո է հավաքել Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության ուժերին աջակցելու իր նախաձեռնության շրջանակում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Lenta.ru»-ն, այդ մասին հայտնել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության կայքը՝ ԱԳ նախարար Անալենա Բերբոքի՝ Կիև կատարած այցի կապակցությամբ։
«Հակաօդային պաշտպանության ամրապնդման գլոբալ նախաձեռնությունը, որը վերջերս ԱԳ նախարարը նախաձեռնեց Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Պիստորիուսի հետ միասին, նույնպես պետք է դիտարկել։ Մինչ օրս գրեթե մեկ միլիարդ եվրո արդեն հավաքվել է Ուկրաինայի հակաօդային պաշտպանության լրացուցիչ աջակցության համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Կայքի տվյալներով՝ դրամահավաքի աշխատանքները շարունակվում են։ Գերմանիայի ԱԳՆ-ն հավելել է, որ նախաձեռնությունն ուղղված է ոչ միայն Ուկրաինային օգնելուն, այլև Եվրամիության անդամ երկրների անվտանգությունը պաշտպանելուն։
Այցի ընթացքում Բերբոքը նաև կոչ է արել արևմտյան երկրներին ակտիվորեն աջակցել Ուկրաինային՝ իրենց սահմաններին ռուսական զորքերի հայտնվելը կանխելու համար։

Германии удалось собрать около миллиарда евро на ПВО для Украины
Германия собрала около одного миллиарда евро в рамках своей инициативы по поддержке сил противовоздушной обороны (ПВО) Украины. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, oб этом сообщается в заявлении на сайте министерства иностранных дел ФРГ по случаю визита главы МИД Анналены Бербок в Киев.
«Следует рассматривать и глобальную инициативу по усилению противовоздушной обороны, с которой министр иностранных дел недавно выступила вместе с министром обороны [Германии] Писториусом. На сегодняшний день уже собран почти миллиард евро для дополнительной поддержки украинской противовоздушной обороны», — утверждается в заявлении.
По данным ведомства, работа по сбору средств продолжается. В МИД Германии добавили, что инициатива направлена не только на помощь Украине, но и на защиту «безопасности стран-членов Европейского союза».
В ходе визита Бербок также призвала страны Запада оказывать активную поддержку Украине, чтобы не допустить появления российских войск у их границ.