ԵՄ-ն և Մոլդովան համաձայնագիր են կնքել անվտանգության բնագավառում գործընկերության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը և Մոլդովան համաձայնագիր են ստորագրել պաշտպանության և անվտանգության բնագավառում գործընկերության վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
«Մոլդովան դարձավ առաջին երկիրը, որն անվտանգության և պաշտպանության համաձայնագիր կնքեց Եվրոպական Միության հետ: Նման գործընկերությունը կմեծացնի այս երկրի կայունությունը: Այն թույլ կտա միասին լուծել անվտանգության բնագավառի խնդիրները, ավելի արդյունավետ դարձնել մեր փոխգործակցությունը, ուսումնասիրել համագործակցության նոր բնագավառներ», - գրել է Բորելը X սոցիալական հարթակում։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ մարտին Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն ստորագրել է պաշտպանական համագործակցության համաձայնագիր Ֆրանսիայի հետ՝ նշելով, որ Ռուսաստանը նորից ջանքեր է գործադրում՝ ապակայունացնելու Մոլդովան։

Moldova signs security and defence partnership with EU
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS. Moldova has signed a security and defence partnership with the European Union, the first country to make such a deal with the bloc, EU foreign policy chief Josep Borrell said on Tuesday.
“Moldova is the first country to sign a Security & Defence Partnership with the EU. This partnership will enhance the country's resilience. It will allow to jointly address common security challenges, make our engagement more effective and explore new areas of cooperation,” Borrell wrote on X social media platform.
According to Reuters, in March, Moldova’s pro-European PresidentMaia Sandu signed a defence cooperationaccord with France, warning that Russia was renewing efforts to destabilise Moldova.