Չինաստանը պատժամիջոցներ է սահմանել ԱՄՆ-ի ևս երեք պաշտպանական կոնցեռնների նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը պատժամիջոցներ է սահմանել ամերիկյան պաշտպանական ևս երեք կոնցեռնների նկատմամբ։ «Անվստահելի ձեռնարկությունների» ցանկում հայտնվել են Boeing ընկերության պաշտպանական և տիեզերական ստորաբաժանումները, ինչպես նաև General Atomics Aeronautical Systems-ը և General Dynamics Land Systems-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը՝ վկայակոչելով Չինաստանի առևտրի նախարարությունը։
Գերատեսչության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ամերիկյան այս ընկերությունները սպառազինություն են մատակարարում Թայվանին: Նշված ընկերություններին արգելվել է նոր ներդրումներ կատարել Չինաստանում, իսկ նրանց ղեկավարներին արգելվում է մուտք գործել Չինաստան։
Չինաստանը վերջին ժամանակներս մի շարք պատժամիջոցներ է սահմանել Թայվանին զենք մատակարարող ամերիկյան ձեռնարկությունների դեմ։ Դեռ 2023 թ. սեպտեմբերին պատժամիջոցներ են սահմանվել Lockheed Martin-ի և Northrop Grumman-ի նկատմամբ։ Հունվարին սև ցուցակը համալրել է ևս հինգ ամերիկյան ընկերություն։

Китай ввел санкции в отношении еще трех оборонных концернов США
Китай ввел санкции в отношении еще трех американских оборонных концернов. В список “ненадежных предприятий” попали оборонные и космические подразделения компании Boeing, а также General Atomics Aeronautical Systems и General Dynamics Land Systems. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Российская служба Deutsche Welle, со ссылкой на Министерство торговли Китая.
В сообщении министерства говорится, что эти американские компании поставляли Тайваню вооружение. Этим компаниям запрещено инвестировать в Китай, а их руководителям запрещен въезд в Китай.
В последнее время Китай ввел ряд санкций против американских предприятий, поставляющих Тайваню оружие. В сентябре 2023 года санкции были введены в отношении Lockheed Martin и Northrop Grumman. В январе черный список пополнили еще пять американских компаний.