Պուտինը պետական ​​այցով ժամանել է Չինաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ժամանել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության մայրաքաղաք Պեկին։ Սա ՌԴ նախագահի առաջին արտասահմանյան այցն է վերընտրվելուց և պաշտոնն ստանձնելուց հետո։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Վլադիմիր Պուտինը ժամանել է Ժողովրդական ժողովների տուն․ բանակցությունների մեկնարկին նախորդել է դիմավորման պաշտոնական արարողությունը։
Պուտինն ու Սի Ծինփինը բանակցությունները սկսել են նեղ կազմով: Հանդիպմանը Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և Չինաստանի հարաբերությունները դիմացել են փորձություններին փոփոխվող միջազգային իրադրության պայմաններում և դարձել են մեծ տերությունների միջև հարաբերությունների չափանիշ:
ՌԴ նախագահն իր հերթին հայտարարել է, որ Ռուսաստանի Դաշնության և Չինաստանի հարաբերությունները կոնյունկտուրային ​​չեն և ուղղված չեն որևէ մեկի դեմ։ Նա նշել է, որ Չինաստանը Ռուսաստանի գլխավոր գործընկերն է առևտրատնտեսական ոլորտում:

Putin arrives in China on state visit
YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. Russian President Vladimir Putin has arrived in the Chinese capital of Beijing on his first foreign visit after being re-elected and sworn in as Russia’s president, reports TASS agency.
Russian President Vladimir Putin has arrived in Beijing’s Great Hall of the People: the talks were preceded by an official welcoming ceremony.
Putin and Xi Jinping started the negotiations with a small team. At the meeting, Chinese President stated that the relations between Russia and China have remained strong in the changing international situation and have become the standard of relations between great powers.
Vladimir Putin, in turn, stated that the relations between Russia and China are not conjunctural and are not directed against anyone. He noted that China is Russia's main partner in trade and economy.