ԵՄ-ն ընդլայնել է Իրանի դեմ պատժամիջոցները՝ Ռուսաստանին զենքի ենթադրյալ մատակարարումների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն ընդլայնել է Իրանի դեմ սահմանափակող միջոցները՝ Ռուսաստանին ենթադրյալ ռազմական աջակցության և Կարմիր ծովի տարածաշրջանում գործող խմբավորումներին աջակցության համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԵՄ խորհրդի հայտարարության մեջ։
«Հաշվի առնելով Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի հարձակմանը, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում և Կարմիր ծովի տարածաշրջանում ոչ պետական զինված խմբավորումներին Իրանի շարունակական ռազմական աջակցությունը, ինչպես նաև հաշվի առնելով 2024 թվականի ապրիլի 13-ին Իսրայելի դեմ իրանական անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռային հարձակումները, Խորհուրդը որոշեց, որ սահմանափակող միջոցներ կիրառելու ԵՄ-ի կարողությունն այժմ կտարածվի ոչ միայն անօդաչու թռչող սարքերի, այլև հրթիռների վրա», - նշված է հայտարարության մեջ:
Պատժամիջոցները ներառում են Իրանին ԱԹՍ-ների և բաղադրամասերի արտահանման արգելքներ, ինչպես նաև սև ցուցակում են ներառում իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց, որոնք «մատակարարում են, վաճառում կամ այլ կերպ ներառված են Իրանին հրթիռներ և ԱԹՍ-ներ փոխանցելու գործընթացում»:

The EU has expanded sanctions against Iran
YEREVAN, MAY 14, ARMENPRESS. The European Union has expanded sanctions against Iran for its alleged military support for Russia and support for groups operating in the Red Sea region, reports the EU Council.
"Taking into account Russia's attack on Ukraine, as well as Iran's continued military support for non-state armed groups in the Middle East and the Red Sea region, and taking into account the April 13, 2024, Iranian drone and missile attacks against Israel, the Council decided that the EU's ability to apply sanctions will now extend not only to drones but also to missiles," the statement said.
The sanctions include bans on the export of UAVs and components to Iran, as well as blacklisting legal entities and individuals that "supply, sell or are otherwise involved in the transfer of missiles and UAVs to Iran."