Պուտինը Շոյգուի փոխարեն պաշտպանության նոր նախարարի թեկնածուի է առաջադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դաշնության խորհրդին առաջարկել է պաշտպանության նախարարի պաշտոնում Սերգեյ Շոյգուի փոխարեն նշանակել Անդրեյ Բելոուսովին, որը մինչ այդ զբաղեցնում էր առաջին փոխվարչապետի պաշտոնը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Իսկ Սերգեյ Շոյգուն կզբաղեցնի ՌԴ անվտանգության խորհրդի քարտուղարի պաշտոնը՝ փոխարինելով Նիկոլայ Պատրուշևին։
Մյուս նախարարները, այդ թվում՝ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, կպահպանեն իրենց պաշտոնները կառավարությունում։
Բելոուսովը 2012-2013 թթ. ղեկավարել է Տնտեսական զարգացման նախարարությունը, որից հետո զբաղեցրել է տնտեսական հարցերով նախագահի օգնականի պաշտոնը։ 2020 թ. նշանակվել է առաջին փոխվարչապետ։

На пост министра обороны Путин вместо Шойгу предложил другого кандидата
Президент Российской Федерации Владимир Путин предложил Совету Федерации на пост министра обороны вместо Сергея Шойгу назначить Андрея Белоусова, который до этого занимал пост первого вице-премьера. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
Сергей Шойгу, заменив Николая Патрушева, займет пост секретаря Совета безопасности РФ.
Другие министры, в том числе и министр иностранных дел Сергей Лавров, сохранят свои посты в правительстве.
Андрей Белоусов в 2012-2013 гг. возглавлял Министерство экономического развития и торговли, после должность помощника президента по экономическим вопросам. В 2020 году он был назначен первым вице-премьером.