Հարավային Կորեան կարող է հատուկ նշանակության կազմավորումներ տեղակայել Հյուսիսային Կորեայի հետ սահմանին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետության իշխանությունները դիտարկում են սահմանային ապառազմականացված գոտում հատուկ նշանակության ուժերի ջոկատների տեղակայման հնարավորությունը՝ որպես անվտանգության ամրապնդման միջոց։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Yonhap գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրներ։
Ռազմական ոլորտում լարվածության նվազեցմանն ուղղված 2018 թվականի սեպտեմբերի 19-ի միջկորեական համաձայնագրից հրաժարվելուց հետո ԿԺԴՀ-ն սկսել է վերականգնել սահմանին գտնվող պահակակետերը, որոնք քանդվել էին համաձայնություններին համապատասխան։ Ինչպես նշում է Yonhap-ը, Փհենյանը, փաստորեն, վերանորոգել է օբյեկտները:
Ի պատասխան՝ Հարավային Կորեան նախատեսում է հատուկ նշանակության կազմավորումներ գործի դնել պահակակետերի մոտ գտնվող շրջաններում՝ որպես անվտանգության ամրապնդման միջոց, քանի որ այնտեղ բետոնե կառույցների վերականգնումը «զգալի ժամանակ» կպահանջի։
Նոյեմբերի 21-ին ԿԺԴՀ-ն հաջողությամբ արձակել է իր «Մալիգյոն-1» առաջին հետախուզական արբանյակը։ Ի պատասխան՝ նոյեմբերի 22-ին Կորեայի Հանրապետությունը հայտարարել է լարվածության նվազեցմանն ուղղված միջկորեական համաձայնագրի գործողության մասնակի դադարեցման մասին։ Այդ միջոցը վերաբերում էր ոչ թռիչքային գոտիների մասին դրույթներին։ Նոյեմբերի 23-ին ԿԺԴՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ այլևս չի կատարի ամբողջ համաձայնագիրը և կվերսկսի փաստաթղթով արգելված միջոցների կիրառումը։

Южная Корея может разместить спецназ на границе с КНДР
Власти Республики Корея рассматривают возможность разместить отряды сил специального назначения в приграничной демилитаризованной зоне в качестве меры по укреплению безопасности. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщило агентство Yonhap со ссылкой на источники.
После отказа от межкорейского соглашения по снижению напряженности в военной сфере от 19 сентября 2018 года КНДР стала восстанавливать посты охраны на границе, разрушенные в соответствии с договоренностями. Как указывает Рёнхап, Пхеньян фактически отремонтировал объекты.
В ответ в качестве меры по укреплению безопасности Южная Корея планирует задействовать спецназ в районах рядом с ее сторожевыми пунктами, поскольку восстановление бетонных сооружений на них займет "значительное время".
21 ноября КНДР успешно запустила первый разведывательный спутник "Маллигён-1" на ракете-носителе "Чхоллима-1". В ответ 22 ноября Республика Корея объявила о частичной приостановке действия межкорейского соглашения о снижении напряженности. Эта мера касалась положения о бесполетных зонах. 23 ноября в Минобороны КНДР заявили, что больше не будут соблюдать все соглашение и возобновят применение мер, запрещенных документом.
В соответствии с соглашением от 19 сентября 2018 года стороны разрушили или разоружили 11 пунктов охраны внутри демилитаризованной зоны. 27 ноября южнокорейские военные сообщили, что КНДР занимается восстановлением постов. Тогда министерство обороны заявляло, что южнокорейские посты были уничтожены пять лет назад и были на тот момент непригодны для использования.