Ուկրաինան կարող է մոբիլիզացնել 10-20 հազար բանտարկյալի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի արդարադատության նախարար Դենիս Մալյուսկան BBC-ի ուկրաինական ծառայությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ երկրի զինված ուժերում կարող է մոբիլիզացվել 10 000-ից 20 000 բանտարկյալ, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Այդ մասին նա ասել է անմիջապես այն բանից հետո, երբ Գերագույն ռադան օրենք է ընդունել, որը թույլ է տալիս մոբիլիզացնել որոշ կատեգորիաների դատապարտյալների։
BBC-ի թղթակիցները խնդրել են Մալյուսկային մեկնաբանել այն փաստը, որ նախկինում «միայն ռուսական իշխանություններն էին ազատազրկվածներին ռազմաճակատ ուղարկում»։
«Ես կույր կլինեի, եթե չտեսնեի զուգահեռները։ Անշուշտ, զուգահեռներ կան։ Կարիք չկա ինքներս մեզ խաբելու, բայց, այնուամենայնիվ, խոսքը գնում է մոտեցումների տարբերության մասին։ Իրենց համար դա հարկադրված մոբիլիզացիա էր, բոլորին ստիպեցին գնալ, նրանց մոտ ոչ մեկին չէին պատրաստում, առանց նախապատրաստության նրանք ուղղակի «միս» էին», - ասել է նախարարը։
Ըստ լրատվամիջոցների՝ Ռուսաստանում բանտարկյալների մոբիլիզացիան կամավոր է եղել։ BBC-ի ռուսական ծառայությունը հաղորդում է, որ ռազմական գործողությունների սկզբնական փուլում նրանց առաջարկել են կռվել վեց ամիս, որից հետո ենթադրվում էր, որ նրանց ներում կշնորհեին ու ազատ կարձակեին։ Հետագայում դատապարտյալները սկսել են պայմանագրեր կնքել ՌԴ պաշտպանության նախարարության հետ մինչև ռազմական գործողությունների ավարտը՝ առանց ներման, այլ միայն պայմանական ազատ արձակմամբ։
Ուկրաինայի արդարադատության նախարարը ենթադրել է, որ ուկրաինական բանտերից կարելի է մոբիլիզացնել «տասը-քսան հազար» մարդու և «միանշանակ ոչ ավելի»։
«Հարցը մոտեցումների մեջ է։ Ես ասում եմ, որ թվերն ընդհանրապես չեն հաշվարկվել, քանի որ կախված յուրաքանչյուր սցենարից՝ թիվը տարբեր կլինի», - ասել է Մալյուսկան։
Նա հավելել է, որ շատ բան կախված կլինի ռազմաբժշկական հանձնաժողովներից։
Ռադայի ընդունած օրենքով արգելվում է ծանր հանցագործությունների՝ կանխամտածված սպանության, բռնաբարության, սեռական բռնության, ինչպես նաև ազգային անվտանգության դեմ հանցագործությունների համար ազատազրկված անձանց մոբիլիզացիան։
Սահմանափակումները վերաբերում են նաև կոռուպցիայի համար դատապարտված պաշտոնյաներին։ Այնուամենայնիվ, օրենքի վերջնական տարբերակում Ուկրաինայի զինված ուժերում ծառայության համար պայմանական վաղաժամկետ ազատումը թույլատրվել է չկանխամտածված սպանություն կատարած անձանց (բացառությամբ նրանց, ովքեր նման հանցագործություն են կատարել հարբած վիճակում կամ դեղամիջոցների ազդեցության տակ):
Բանտարկյալների մոբիլիզացիան հնարավոր է միայն դատարանի որոշմամբ և պետք է լինի անձի կամավոր որոշումը՝ զորամասի հրամանատարի համաձայնությամբ։ Բանտարկյալը պետք է պիտանի լինի Ուկրաինայի զինված ուժերում ծառայության համար՝ հաշվի առնելով նրա հոգեկան վիճակը և առողջությունը։ Նրա պատժի ժամկետի ավարտին պետք է մնացած լինի երեք տարուց ոչ ավելի։

Украина может мобилизовать от 10 до 20 000 заключенных
Как передает “Арменпресс”, министр юстиции Украины Денис Малюська заявил в интервью Украинской службе BBC, что в вооруженные силы страны может быть мобилизовано от 10 до 20 000 заключенных.
Об этом он заявил сразу после того, как Верховная Рада приняла закон, разрешающий мобилизацию некоторых категорий осужденных.
Корреспонденты BBC попросили Малюську прокомментировать тот факт, что раньше только российские власти отправляли заключенных на фронт.
“Я был бы слепым, если бы не видел параллели. Безусловно, параллель существует. Не нужно обманывать себя, но все же идет речь о разнице в подходах. У них это была принудительная мобилизация, у них всех вынуждали пойти, у них никого не готовили, без подготовки это было просто “мясо” ”, - ответил министр.
По данным СМИ, мобилизация заключенных в России была добровольной. Русская служба BBC сообщила, что на начальном этапе боевых действий заключенным предложили сражаться в течение шести месяцев, после чего предполагалось, что они будут помилованы и освобождены. В дальнейшем осужденные начали заключать договоры с Минобороны России до окончания боевых действий и без помилования, только с условно-досрочным освобождением.
Министр юстиции Украины предположил, что из украинских тюрем можно мобилизовать десять-двадцать тысяч человек и не больше.
“Вопрос в подходах. Я говорю - цифры совершенно не просчитаны, потому что в зависимости от каждого сценария численность будет разная”, - сказал Малюська.
Он добавил, что многое будет зависеть и от военно-медицинских комиссий.
Закон, принятый Радой, запрещает мобилизацию лиц, лишенных свободы за тяжкие преступления, такие как умышленное убийство, изнасилование, сексуальное насилие, а также преступления против национальной безопасности.
Ограничения также распространяются на должностных лиц, осужденных за коррупцию. Однако в окончательной редакции закона условно-досрочное освобождение для службы в Вооруженных силах Украины было разрешено лицам, совершившим непредумышленное убийство (за исключением тех, кто совершил такое преступление в состоянии алкогольного опьянения или под воздействием наркотиков).
Мобилизация заключенных возможна только по решению суда и должна быть добровольным решением лица с согласия командира воинской части. Заключенный должен быть пригоден для службы в Вооруженных силах Украины с учетом его психического состояния и состояния здоровья. По истечении срока его наказания должно оставаться не более трех лет.