Ուկրաինայի իշխանությունները հայտնել են երկրի վրա հերթական մասշտաբային հարձակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի իշխանությունները հայտարարել են, որ Ռուսաստանը հրթիռներով և անօդաչու թռչող սարքերով հերթական մասշտաբային հարվածն է հասցրել Ուկրաինայի էներգետիկայի ոլորտի ենթակառուցվածքներին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարը հայտարարել է, որ գրոհի թիրախներն են եղել Պոլտավայի, Կիրովոգրադի, Զապորոժիեի, Լվովի, Իվանո-Ֆրանկովսկի և Վիննիցայի մարզերի օբյեկտները։ Հարվածներ են հասցվել նաև Կիևի մարզին։
Զապորոժիեի ոստիկանությունը հայտնել է, որ քաղաքին հացված հարվածների հետևանքով վնասվել է հրշեջ բաժանմունքը, կարևոր և քաղաքացիական ենթակառուցվածքի մի քանի օբյեկտներ և քաղաքային տրանսպորտը։
u1.jpg (47 KB)
Խերսոնում վնասվել է կայարանը և երկաթգծերը։
u2.jpg (72 KB)
Լվովի իշխանությունները հայտնել են էլեկտրակայանի վնասման մասին։ BBC-ի ռուսական ծառայությունը, վկայակոչելով տեղի իշխանություններին, հայտնում է, որ երկու թևավոր հրթիռների հարվածից Լվովի մարզի երկու վայրում հրդեհ է բռնկվել։ Դրանցից մեկը գազապահեստարան է, մյուսն, ըստ ԶԼՄ-ների, ջերմաէլեկտրակայան։
Իսկ Կիևի մարզում, ըստ արտակարգ ծառայությունների, հրթիռային հարվածի պատճառով վնասվել և ավերվել է 14 մասնավոր տուն, 2 մարդ վիրավորվել է։
u3.jpg (30 KB)
Ըստ Ուկրաինայի զինված ուժերի՝ մայիսի լույս 8-ի գիշերը ռուսական զինված ուժերն Ուկրաինայի վրա են արձակել 55 հրթիռ, 21 կամիկաձե անօդաչու, որոնցից 39 հրթիռ և 20 ԱԹՍ հաջողվել է խոցել։

Украинские власти объявили об очередном масштабном нападении России
Власти Украины сообщили, что Россия нанесла очередной масштабный удар ракетами и беспилотниками по инфраструктуре энергетического сектора Украины.
Как передает “Арменпресс”, министр энергетики Украины заявил, что целью атак были объекты в Полтавской, Кировоградской, Запорожской, Львовской, Ивано-Франковской и Винницкой областях. Удары были нанесены и по Киевской области.
Полиция Запорожья сообщила, что в результате авиаударов по городу были повреждены пожарная часть, несколько важных объектов гражданской инфраструктуры и городской транспорт.
В Херсоне повреждены вокзал и железные дороги.
Власти Львова сообщили о повреждении электростанции. Русская служба BBC со ссылкой на местные власти сообщает, что в результате попадания двух крылатых ракет в двух районах Львовской области возник пожар. Один на газохранилище, другой на теплоэлектростанции.
В Киевской области, по данным экстренных служб, в результате ракетного удара повреждены и разрушены 14 частных домов, 2 человека получили ранения.
По данным вооруженных сил Украины, в ночь на 8 мая российские вооруженные силы выпустили по Украине 55 ракет, 21 беспилотник-камикадзе, из которых удалось сбить 39 ракет и 20 БПЛА.