Լեհաստանում գաղտնալսման սարքեր են հայտնաբերել շենքում, որտեղ տեղի է ունենալու կառավարության նիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեհաստանի հատուկ ծառայությունները հայտարարել են, որ գաղտնալսման սարքեր են հայտնաբերել Կատովիցե քաղաքի շենքերից մեկում, որտեղ մայիսի 7-ին պետք է կայանար Նախարարների խորհրդի նիստը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Polskie Radio լրատվամիջոցը:
Posiedzenie rządu na podsłuchu? Interweniowały ABW i SOPhttps://t.co/FdKu78iJNr
— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) May 7, 2024
«Պետական պահպանության ծառայությունը, համագործակցելով Ներքին անվտանգության գործակալության հետ, հայտնաբերել և ապամոնտաժել է սարքեր, որոնք կարող էին գաղտնալսման համար օգտագործվել այն շենքում, որտեղ այսօր Կատովիցեում պետք է կայանար Նախարարների խորհրդի նիստը», - գրել է հանրապետության հատուկ ծառայությունների նախարար-համակարգողի մամուլի քարտուղար Յացեկ Դոբժինսկին X սոցիալական հարթակում։
Służba Ochrony Państwa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego wykryła i zdemontowała urządzenia mogące służyć do podsłuchu w sali gdzie dziś w Katowicach ma odbyć się posiedzenie Rady Ministrów. Służby prowadzą dalsze czynności w tej sprawie pic.twitter.com/OOdZPSiifU
— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) May 7, 2024
Նրա խոսքով՝ հետախուզական ծառայությունները կատարում են այդ միջադեպի հետաքննություն:
Ըստ Reuters գործակալության՝ Լեհաստանը Ռուսաստանի ռազմական գործողությունների ընթացքում Ուկրաինա զենքի մատակարարումների համար հանգույց է հանդիսանում և ուժեղացված հսկողություն է իրականացնում լրտեսական գործունեության ցանկացած նշանի հայտնաբերման համար։

YEREVAN, MAY 7, ARMENPRESS. Poland's security services discoveredwiretappingdevices in a room where the governmentwas due to meet in the southern city of Katowice on Tuesday, Polskie Radio reports citing officials.
"The State Protection Service (SOP), in cooperation with theInternal Security Agency (ABW), detected and dismantled devices thatcould be used for eavesdropping ina room wherea Cabinet meetingwas due to be held today in Katowice," JacekDobrzyński, spokesman for the minister in charge of Poland's security services, wrote on the X social media platform on Tuesday morning.
"The services are carrying out further activities inthis matter," he added.
Poland, a hubfor Western military supplies to Ukraineamid Russia's invasion, is on heightened alert for any signs of spying activity, Reuters news agency reported.