Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև համաձայնագրի նախագիծը ենթադրում է բոլոր պատանդների ազատ արձակում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եգիպտոսի և Կատարի միջնորդությամբ Իսրայելին և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժմանն առաջարկված համաձայնագիրը ենթադրում է Գազայի հատվածում պահվող բոլոր իսրայելցի պատանդների ազատ արձակում՝ կայուն հրադադարի դիմաց։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել են Al Jazeera-ն և Al Araby Al Jadeed պարբերականը։
Համաձայնագիրը բաղկացած է երեք փուլից՝ յուրաքանչյուրը 42-ական օրով։
Առաջին փուլում ՀԱՄԱՍ-ը պետք է ազատ արձակի 33 պատանդների, մասնավորապես՝ կանանց, երեխաներին, ծերերին ու հիվանդներին, ինչպես նաև հանձնի զոհվածների մարմինները՝ Գազայի հատվածի առանձին շրջաններից իսրայելական զորքերի աստիճանական դուրսբերման, հետախուզական թռիչքներն օրական 10 ժամով դադարեցնելու, ամբողջ անկլավով պաղեստինցիների ազատ տեղաշարժի և հարյուրավոր պաղեստինցի բանտարկյալների ազատ արձակման դիմաց:
Երկրորդ փուլը, որի մանրամասներն ամբողջությամբ չեն բացահայտվել, պետք է ներառի Գազայում «երկարատև հանդարտության շրջան» և մնացած պատանդների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց ու Իսրայելի պաշտպանության բանակի զինվորների ազատ արձակում:
Երրորդ փուլում, փաստաթղթի համաձայն, պետք է սկսվի Գազայի վերականգնման` 3-5 տարի ժամկետով պլանը։
Ըստ Al Jazeera լրատվամիջոցի՝ ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեն հայտարարել է, որ խմբավորումն ընդունել է Կատարի և Եգիպտոսի միջնորդների կողմից առաջարկված հրադադարի առաջարկը, սակայն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի գրասենյակը հայտնել է, որ առաջարկը չի բավարարում Իսրայելի պահանջները․ Իսրայելը պատվիրակություն կուղարկի Կահիրե՝ բանակցությունների։ Միևնույն ժամանակ՝ Ռաֆաhում ռազմական գործողությունները կշարունակվեն։

Проект соглашения между Израилем и ХАМАС предполагает освобождение всех заложников
Соглашение, предложенное Израилю и палестинскому радикальному движению ХАМАС при посредничестве Египта и Катара, предполагает освобождение всех израильских заложников, удерживаемых в секторе Газа, в обмен на стабильное прекращение огня. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщили телеканал Al Jazeera и издание Al Araby Al Jadeed.
Соглашение состоит из трех этапов по 42 дня каждый.
На первом этапе ХАМАС должен освободить 33 заложников, в частности женщин, детей, стариков и больных, а также передать тела погибших в обмен на постепенный вывод израильских войск из некоторых районов сектора Газа, прекращение разведывательных полетов на 10 часов в день, свободное передвижение палестинцев по всему анклаву и освобождение сотен палестинских заключенных.
Второй этап, подробности которого полностью не разглашаются, должен включать “длительный период спокойствия” в Газе и освобождение оставшихся заложников, включая гражданских лиц и военных Армии обороны Израиля.
На третьем этапе, согласно документу, должен начаться план восстановления Газы сроком на 3-5 лет.
По данным Al Jazeera, глава ХАМАСа Исмаил Хания заявил, что группировка приняла предложение о прекращении огня, предложенное Катаром и египетскими посредниками, но офис премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху заявил, что это предложение не соответствует требованиям Израиля. Израиль направит делегацию в Каир для переговоров. Но, в то же время продолжит военные действия в Рафахе.