Հնդկաստանում մեկնարկել է աշխարհի խոշորագույն ընտրությունների երրորդ փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հնդկաստանում մեկնարկել է աշխարհի ամենախոշոր ընտրությունների երրորդ փուլը, որի ընթացքում կքվեարկեն 11 նահանգներում և տարածքներում՝ խորհրդարանի 93 մանդատի համար։ Երկրի վարչապետ Նարենդրա Մոդին քվեարկել է ընտրություններում՝ կոչ անելով քաղաքացիներին մեծ մասնակցություն ցուցաբերել։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Reuters-ը հաղորդում է, որ իր հայրենի նահանգ Գուջարաթում քվեարկելիս Մոդին միևնույն ժամանակ նախազգուշացրել է տապի մասին՝ մարդկանց կոչ անելով հետևել առողջությանը և շատ ջուր խմել։
Ընտրությունների երրորդ փուլի արդյունքներով կընտրվեն խորհրդարանի 543 ընտրված անդամներից 283-ը։
Հնդկաստանում ընտրությունները սկսվել են ապրիլի 19-ին և անցկացվում են 7 փուլով։ Ընտրելու իրավունք ունի գրեթե 1 միլիարդ մարդ։ Քվեաթերթիկները հաշվարկվելու են հունիսի 4-ին։
Վարչապետ Մոդին փորձում է իր պաշտոնում վերընտրվել երրորդ անգամ։ Նրա «Հնդկաստանի ժողովրդական կուսակցությունը» (BJP – Bharatiya Janata Party) պայքարում է ավելի քան երկու տասնյակ ընդդիմադիր կուսակցություններից բաղկացած դաշինքի դեմ։

В Индии начался третий тур крупнейших в мире выборов
В Индии стартовал третий тур крупнейших в мире выборов, в ходе которых за 93 места в парламенте будут голосовать в 11 штатах и союзных территориях. Премьер-министр страны Нарендра Моди проголосовал на выборах, призвав граждан к активному участию.
Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на агентство “Reuters”, во время голосования в Гуджарате, родном штате Моди, он предупредил о лихорадке, призвав людей следить за здоровьем и пить много воды.
По итогам третьего тура выборов будут избраны 283 из 543 членов парламента.
Выборы в Индии начались 19 апреля и проходят в 7 туров. Право голоса имеет почти 1 миллиард человек. Результаты голосования будут подведены 4 июня.
Премьер-министр Моди, будучи избранным, займет этот пост уже в третий раз. Его Народная партия Индии (BJP – Bharatiya Janata Party) борется с блоком, состоящим из более, чем двух десятков оппозиционных партий.