Եվրահանձնաժողովը ԵՄ երկրներին է փոխանցել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթի նախագիծը․ ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը պատրաստել է հակառուսական պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթի նախագիծը և այն փոխանցել է միավորման երկրների քննարկմանը: Հիմնականում միջոցները վերաբերում են Ռուսաստանից հեղուկացված բնական գազի (ՀԲԳ) ներմուծմանը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից։
Նշվում է, որ ըստ Polskie Radio-ի աղբյուրների՝ ԵՄ-ն չի նախատեսում ռուսական ՀԲԳ-ի ներմուծման ամբողջական արգելք սահմանել։ Այնուամենայնիվ, Բրյուսելը դիտարկում է «Արկտիկ ՀԲԳ-2» և «Մուրմանսկի ՀԲԳ» նախագծերի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հնարավորությունը։
Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է նաև սահմանափակումներ մտցնել ռուսական նավթ փոխադրող նավերի նկատմամբ։ Բացի այդ, Եվրամիությունը կարող է արգելել իր տարածքում տրանսպորտային այն ընկերությունների գործունեությունը, որոնք ավելի քան մեկ քառորդով պատկանում են Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիներին:
Նոր փաթեթով նախատեսվում է արգելել Ռուսաստանի Դաշնությունից քաղաքական կուսակցությունների, ոչ կառավարական կազմակերպությունների և հետազոտական ինստիտուտների ֆինանսավորումը։
Նշվում է, որ Բրյուսելը որոշել է պատժամիջոցների նախագծում չմտցնել ռուսական ալյումինի ներմուծման սահմանափակումներ։ Այնուամենայնիվ, Եվրահանձնաժողովն առաջարկում է Ռուսաստանից արտահանվող հելիումի էմբարգո սահմանել։ Բացի այդ, Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է սահմանել ուկրաինական արվեստի գործերի վաճառքի արգելք ԵՄ երկրներում, եթե կան դրանց ապօրինի յուրացման կասկածներ։ Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ից Ռուսաստան ապրանքների արտահանման հնարավոր սահմանափակումներին, ապա միջոցները կարող են տարածվել մանգանի հանքանյութի, հանքարդյունաբերության սարքավորումների, ինչպես նաև մոնիտորների և էլեկտրոնիկայի այլ տեսակների վրա:

ЕК передала странам ЕС проект 14-го пакета санкций против РФ: СМИ
Еврокомиссия подготовила проект 14-го пакета антироссийских санкций и передала его на рассмотрение странам объединения, в основном меры коснутся импорта сжиженного природного газа (СПГ) из РФ. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила радиостанция Polskie Radio со ссылкой на источники.
По ее данным, ЕС не планирует вводить полный запрет на импорт российского СПГ. Тем не менее Брюссель рассматривает возможность наложить санкции на проекты "Арктик СПГ-2" и "Мурманский СПГ". ЕК планирует также ввести рестрикции против судов, которые перевозят российскую нефть. Кроме того, Евросоюз может запретить деятельность на территории сообщества тех транспортных компаний, которые более чем на четверть принадлежат гражданам РФ. Планируется запрет на финансирование из РФ политических партий, неправительственных организаций и исследовательских институтов.
Отмечается, что Брюссель решил не вносить в проект санкционных мер рестрикции против ввоза российского алюминия. Тем не менее ЕК предлагает ввести эмбарго на гелий из РФ. Кроме того, Еврокомиссия предложила ввести запрет на продажу украинских произведений искусства в странах сообщества, если имеются подозрения о их незаконном присвоении. Что касается возможных ограничений на экспорт товаров из ЕС в РФ, меры могут распространиться на марганцевые руды, горное оборудование, а также мониторы и другую электронику.