ՌԴ-ում ուժի մեջ է մտել ԱՊՀ երկրների միջև ռադիացիոն մոնիթորինգի տվյալների փոխանակման մասին համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանում ուժի մեջ է մտել ԱՊՀ անդամ երկրների միջև ռադիացիոն մոնիթորինգի տվյալներ փոխանակելիս փոխգործակցության համաձայնագիրը։ 2023 թվականի հունիսին Սոչիում ստորագրված փաստաթուղթը մայիսի 6-ին հրապարակվել է իրավական ակտերի հարթակում։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Համաձայնագիրը նախատեսում է ռադիացիոն մոնիթորինգի տվյալների փոխանակման լիազոր մարմինների փոխգործակցության կազմակերպում, ԱՊՀ պետությունների տարածքում ռադիացիոն իրավիճակի մասին տեղեկատվության տրամադրում և ստացում, համաձայնագրի մասնակիցների տարածքում, այդ թվում՝ երրորդ երկրների տարածքից ռադիոակտիվ նյութերի անդրսահմանային տեղափոխման առաջացման կամ դրա սպառնալիքի դեպքում տվյալների փոխանակում։
Փաստաթղթի գործողությունը տարածվում է միայն ​​մոնիթորինգի պետական համակարգերի տվյալների վրա և չի վերաբերում այն տեղեկատվությանը, որն ստացվում է ատոմային էներգիայի օգտագործման օբյեկտների արդյունաբերական հարթակներից։ Համաձայնագրի շրջանակներում չի իրականացվում նաև այն տվյալների փոխանակումը, որոնք պետական ​​գաղտնիք են կազմում։
Փաստաթուղթն ստորագրել են Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի ներկայացուցիչները:

В Российской Федерации вступило в силу соглашение об обмене между странами СНГ данными радиационного мониторинга
В Российской Федерации вступило в силу Соглашение о взаимодействии государств-членов СНГ при обмене данными радиационного мониторинга. Документ, подписанный в июне 2023 года в Сочи, был опубликован 6 мая на платформе правовых актов. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на ТАСС.
Соглашение предусматривает организацию взаимодействия уполномоченных органов по обмену данными радиационного мониторинга, предоставление и получение информации о радиационной обстановке на территории государств СНГ, обмен данными на территории участников соглашения, в том числе в случае возникновения или угрозы трансграничного перемещения радиоактивных материалов с территории третьих стран.
Действие документа распространяется только на данные государственных систем мониторинга и не распространяется на информацию, полученную с промышленных платформ объектов использования атомной энергии. В рамках соглашения также не осуществляется обмен данными, составляющими государственную тайну.
Документ подписали представители Армении, России, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, Таджикистана и Узбекистана.