Անգլիայի տեղական ընտրություններում պահպանողականները կորցրել են տեղերի գրեթե կեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի գործող վարչապետ Ռիշի Սունակի Պահպանողական կուսակցությունն Անգլիայի ընտրություններում կորցրել է տեղական խորհուրդների տեղերի գրեթե կեսը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Sky News-ը՝ վկայակոչելով ձայների հաշվարկի վերջնական արդյունքները։
Ընդհանուր առմամբ, պահպանողականները կորցրել են 474 տեղ, իսկ լեյբորիստներն ստացել են լրացուցիչ 186-ը։
Լիբերալ դեմոկրատներն ստացել են լրացուցիչ 104 տեղ, իսկ «կանաչները»՝ 74։ Բացի այդ, օգտվելով պահպանողականների անհաջողությունից, իրենց դիրքերն են բարելավել մի քանի ավելի փոքր կուսակցություններ։
Մինչ այժմ պահպանողականները շուրջ 1000 տեղ ունեին անգլիական խորհուրդներում։
Ընտրությունների արդյունքում պահպանողականները կորցրել են 12 խորհուրդների նկատմամբ կառավարումը, իսկ լեյբորիստները մեծամասնություն ստացել 8-ում:
Անգլիայի քաղաքներում նույնպես անցկացվել են քաղաքապետի ընտրություններ։ Մասնավորապես, Լեյբորիստական ​​կուսակցությունից թեկնածու Սադիկ Խանը ռեկորդային երրորդ անգամ վերընտրվել է Լոնդոնի քաղաքապետ։
Ընտրությունների ընթացքում Պահպանողական կուսակցությունից միայն մեկ թեկնածու է կարողացել դառնալ քաղաքապետ։
ՏԻՄ ընտրություններում ընտրել են 107 խորհուրդների անդամների՝ կազմելով տեղական վարչակազմեր։ Ընդհանուր առմամբ, Անգլիայում տարբեր կուսակցությունների թեկնածուները հավակնում են 2600 տեղի։
Եվրոպական ԶԼՄ-ները նշում են, որ տարածաշրջանային ընտրությունների արդյունքները պատկերացում են տալիս քաղաքական ուժերի շանսերի մասին համընդհանուր ընտրություններից առաջ, որոնք Մեծ Բրիտանիայում պետք է անցկացվեն 2024 թ. վերջին։

Консерваторы на местных выборах в Англии потеряли почти половину мест
Консервативная партия действующего премьер-министра Великобритании Риши Сунака на выборах в местные советы потеряла почти половину. Об этом сообщает Sky News, со ссылкой на окончательные результаты подсчета голосов.
В общей сложности консерваторы потеряли 474 места, а лейбористы получили дополнительные 186 мест.
Либерал-демократы получили дополнительные 104 места, «зеленые» - 74. Кроме того, в результате неудачи консерваторов, несколько более мелких партий улучшили свои позиции.
До сих пор консерваторы в английских советах занимали около 1 000 мест.
В результате выборов консерваторы потеряли контроль над 12 советами, а лейбористы получили большинство в 8.
В городах Англии состоялись и выборы мэров. Кандидат от Лейбористской партии Садик Хан был переизбран мэром Лондона в рекордный третий раз.
На этих выборах только один кандидат от Консервативной партии смог стать мэром.
На выборах в органы местного самоуправления были избраны члены 107 советов, которые сформировали местные администрации. Всего кандидаты от разных партий претендуют на 2 600 мест.
Европейские СМИ отмечают, что результаты региональных выборов дают представление о шансах политических сил перед всеобщими выборами, которые должны состояться в Великобритании в 2024 году.