Կոնգրեսում հնարավոր են համարել ամերիկյան զորքերի ուղարկումն Ուկրաինա՝ վերջինիս պարտության դեպքում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի դեմոկրատների առաջնորդ Հաքիմ Ջեֆրիսը չի բացառել, որ Կիևի պարտության դեպքում ԱՄՆ-ն ստիպված կլինի զորքեր ուղարկել ուկրաինական հակամարտության գոտի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտնել է CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ Ուկրաինան ընկնի, որովհետև եթե դա տեղի ունենա, ապա զգալի հավանականություն կա, որ Ամերիկան ստիպված լինի ներքաշվել հակամարտության մեջ՝ ոչ միայն մեր փողերի, այլև մեր զինծառայողների միջոցով», - ասել է նա:
Ըստ Ջեֆրիսի՝ ԱՄՆ-ն պետք է շարունակի աջակցել Ուկրաինային, որպեսզի կանխի ավելի մասշտաբային պատերազմը։
Ջեֆրիսը նաև վստահեցրել է, որ Հանրապետական կուսակցությունում թափ է հավաքում ռուսամետ խմբակցությունը, որին նա մեղադրել է Կիևի ռազմական կարիքների համար լրացուցիչ ֆինանսավորման շուրջ համաձայնությունը ձգձգելու մեջ:
Նրա կարծիքով՝ այս խմբակցությունը «չի ցանկանում աջակցել Ուկրաինային և կարծում է, որ Ռուսաստանը Միացյալ Նահանգների թշնամին չէ»։ Ջեֆրիսի համոզմամբ՝ այս ռուսամետ խմբակցությունը գլխավորում է Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Մարջորի Թեյլոր Գրինը։
ԱՄՆ վարչակազմը բազմիցս ասել է, որ Վաշինգտոնը մտադիր չէ զորքեր տեղակայել Ուկրաինայում։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը փետրվարի 26-ին հայտնել էր, որ արևմտյան մոտ 20 երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Փարիզում կայացած հանդիպմանը բարձրացվել է Ուկրաինա արևմտյան պետությունների ցամաքային զորքերի հնարավոր ուղարկման թեման։ Նրա խոսքով՝ մասնակիցներն այս հարցի շուրջ փոխհամաձայնության չեն հանգել, սակայն ապագայում նման սցենարը չի կարելի բացառել։ Խորհրդաժողովից հետո հանդիպման մասնակից երկրների մեծ մասի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ չեն ծրագրում զորքեր մտցնել Ուկրաինա։ Օրերս Մակրոնը ևս մեկ անգամ կրկնել է, որ Ուկրաինա զորքեր ուղարկելու հարցն «օրինականորեն» կբարձրանա, եթե Ռուսաստանը ճեղքի Ուկրաինայի առաջնագիծը, և եթե Կիևը նման խնդրանքով դիմի։
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան արդեն պատրաստում է ռազմական կոնտինգենտ՝ Ուկրաինա ուղարկելու համար. նախնական փուլում այն բաղկացած կլինի մոտ 2000 հոգուց:

Конгресс США счел возможной отправку американских войск в Украину в случае ее поражения
Хаким Джеффрис, лидер демократов в Палате представителей Конгресса США, не исключил, что в случае поражения Киева США придется ввести войска в зону украинского конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом он заявил в интервью телеканалу CBS.
«Мы не можем позволить Украине пасть, потому что если это случится, то возникнет значительная вероятность того, что Америке придется ввязаться в конфликт - не только с помощью наших денег, но и наших военнослужащих», - сказал он.
По мнению Джеффриса, США должны продолжать поддерживать Украину, чтобы предотвратить более масштабную войну.
Джеффрис также отметил, что в Республиканской партии набирает силу пророссийская фракция, которую он обвинил в затягивании соглашения о дополнительном финансировании военных нужд Киева.
По его словам, эта фракция «не хочет поддерживать Украину и считает, что Россия не является врагом Соединенных Штатов». По словам Джеффриса, эту пророссийскую фракцию возглавляет член Палаты представителей Марджори Тейлор Грин.
Администрация США неоднократно заявляла, что Вашингтон не намерен размещать войска на Украине.
Президент Франции Эммануэль Макрон 26 февраля заявил, что тема возможного ввода сухопутных войск западных стран в Украину была поднята на встрече, состоявшейся в Париже с участием представителей около 20 западных стран. По его словам, участники не пришли к единому мнению по этому вопросу, но исключать такой сценарий в будущем нельзя. После встречи представители большинства стран-участниц заявили, что не планируют вводить войска в Украину. Днями раньше Макрон вновь повторил, что вопрос об отправке войск в Украину будет поднят «легитимно», если Россия прорвет линию фронта Украины и если Киев обратится с такой просьбой.
Глава Службы внешней разведки РФ Сергей Нарышкин заявил, что Франция уже готовит военный контингент для отправки в Украину, вначале в его составе будет около 2 000 человек.