Բրազիլիայում հեղեղների զոհերի թիվը հասել է 78-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրազիլիայի Ռիու Գրանդի դու Սուլ նահանգում հորդառատ անձրևների առաջացրած հեղեղներից առնվազն 78 մարդ է զոհվել, 100-ից ավելի մարդ անհետ կորած է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
022.jpg (3.26 MB)
Բրազիլիայի նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվան այցելել է հեղեղներից տուժած նահանգ իր կաբինետի անդամների հետ՝ տեղի իշխանությունների հետ քննարկելու փրկարարական և վերակառուցման հետագա աշխատանքները։
Զոհերի թիվը կարող է ավելանալ, քանի որ մայիսի 5-ի դրությամբ դեռ 105 մարդ անհետ կորած է։ Ավելի քան 115 000 մարդ տեղահանվել է։
044.jpg (52 KB)
Վերջին օրերին հեղեղներն ազդել են Ռիու Գրանդի դու Սուլի 500 քաղաքներից երկու երրորդի վրա։ Մի քանի քաղաքներում ավերվել են ճանապարհներ և կամուրջներ, առաջացել են սողանքներ և մասամբ փլուզվել է փոքր հիդրոէլեկտրակայանի ամբարտակը։
Ըստ իշխանությունների՝ 400 000 մարդ մնացել է առանց էլեկտրականության, իսկ նահանգի գրեթե 11 միլիոն բնակչության գրեթե մեկ երրորդը՝ առանց ջրի։

Death toll from Brazil rainfall rises to 78
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. The death toll from heavy rains that have caused flooding in Brazil's southern state of Rio Grande do Sul has risen to at least 78, local authorities said on Sunday, with more than 115,000 people displaced, Reuters reports.
022.jpg (3.26 MB)
President Luiz Inacio Lula da Silva arrived in Rio Grande do Sul on Sunday morning with most members of his cabinet to discuss rescue and reconstruction efforts with local authorities, the report adds.
The death toll could still substantially increase as 105 people were reported missing on Sunday, up from about 70 the prior day, according to the state civil defense authority․
044.jpg (52 KB)
Flooding from storms in the past few days has affected more than two thirds of the nearly 500 cities in the state, leaving more than 115,000 people displaced, according to authorities.
More than 400,000 people were without power on Sunday evening, while nearly a third of the state's population was without water, authorities said.