Տրինիդադ և Տոբագոն Պաղեստինն անկախ պետություն է ճանաչել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տրինիդադ և Տոբագոյի ղեկավարությունը որոշում է կայացրել Պաղեստինը ճանաչել որպես անկախ պետություն։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին մայիսի 2-ին հաղորդել է Տրինիդադ և Տոբագոյի արտգործնախարարությունը։
«Տրինիդադ և Տոբագոյի Հանրապետության կառավարությունը նախարարների կաբինետի այսօրվա նիստում որոշում է կայացրել պաշտոնապես ճանաչել Պաղեստինի պետությունը: Արտաքին գործերի և Կարիբյան հանրության գործերի նախարարի հանձնարարականով նախարարների կաբինետը որոշել է, որ Պաղեստինի պաշտոնական ճանաչումը Տրինիդադ և Տոբագոյի Հանրապետության կողմից կնպաստի կայուն խաղաղության հասնելուն՝ Պաղեստինի պետականության հարցի շուրջ աճող միջազգային փոխհամաձայնության ամրապնդման միջոցով, - ասված է գերատեսչության հայտարարության մեջ: - Կառավարության հետևողական դիրքորոշումն այն է, որ խնդրի լուծումը երկու պետությունների ստեղծման հիման վրա միակ ելքն է բռնության շարունակվող շրջապտույտից»։
Ներկայում Պաղեստինը որպես անկախ պետություն ճանաչում է ՄԱԿ-ի 193 անդամ երկրներից 141-ը, իսկ աշխարհի 95 երկրներում գործում են Պաղեստինի դեսպանություններ և մշտական ​​ներկայացուցչություններ:

Trinidad and Tobago recognizes State of Palestine
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. The leadership of Trinidad and Tobago has made a decision to recognize Palestine as an independent state, the TASS agency reports, the Ministry of Foreign Affairs of Trinidad and Tobago reported this on May 2.
“The Government of the Republic of Trinidad and Tobago has taken the decision, at its meeting of Cabinet today, to formally recognize the State of Palestine. As recommended by the Minister of Foreign and CARICOM Affairs, the Cabinet has determined that the formal recognition of Palestine by the Republic of Trinidad and Tobago will assist in the achievement of a lasting peace by strengthening the growing international consensus on the issue of Palestinian statehood," the statement reads.
"The Government’s consistent position is that a two-state solution is the only way out of the ongoing cycle of violence.” As of today, 141 out of the 193 UN member states, including Russia, recognize Palestine as an independent nation. Palestine has embassies and permanent missions in 95 countries.
The Armenian Legal Center, based in Washington, is a non-profit, non-governmental organization whose mission is to bring justice to human rights violations arising from the Armenian Genocide and its consequences, and to promote the security of Armenian statehood.