Տրինիդադ և Տոբագոն Պաղեստինն անկախ պետություն է ճանաչել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տրինիդադ և Տոբագոյի ղեկավարությունը որոշում է կայացրել Պաղեստինը ճանաչել որպես անկախ պետություն։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին մայիսի 2-ին հաղորդել է Տրինիդադ և Տոբագոյի արտգործնախարարությունը։
«Տրինիդադ և Տոբագոյի Հանրապետության կառավարությունը նախարարների կաբինետի այսօրվա նիստում որոշում է կայացրել պաշտոնապես ճանաչել Պաղեստինի պետությունը: Արտաքին գործերի և Կարիբյան հանրության գործերի նախարարի հանձնարարականով նախարարների կաբինետը որոշել է, որ Պաղեստինի պաշտոնական ճանաչումը Տրինիդադ և Տոբագոյի Հանրապետության կողմից կնպաստի կայուն խաղաղության հասնելուն՝ Պաղեստինի պետականության հարցի շուրջ աճող միջազգային փոխհամաձայնության ամրապնդման միջոցով, - ասված է գերատեսչության հայտարարության մեջ: - Կառավարության հետևողական դիրքորոշումն այն է, որ խնդրի լուծումը երկու պետությունների ստեղծման հիման վրա միակ ելքն է բռնության շարունակվող շրջապտույտից»։
Ներկայում Պաղեստինը որպես անկախ պետություն ճանաչում է ՄԱԿ-ի 193 անդամ երկրներից 141-ը, իսկ աշխարհի 95 երկրներում գործում են Պաղեստինի դեսպանություններ և մշտական ​​ներկայացուցչություններ:

Тринидад и Тобаго признали Палестину независимым государством
Руководство Тринидада и Тобаго приняло решение признать Палестину независимым государством. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом 2 мая сообщило Министерство иностранных дел Тринидада и Тобаго.
«Правительство Республики Тринидад и Тобаго на сегодняшнем заседании кабинета министров приняло решение официально признать Государство Палестина. По рекомендации министра иностранных дел и по делам CARICOMкабинет министров определил, что официальное признание Палестины Республикой Тринидад и Тобаго будет способствовать достижению прочного мира путем укрепления растущего международного консенсуса по вопросу палестинской государственности. Последовательная позиция правительства заключается в том, что решение на основе создания двух государств является единственным выходом из продолжающегося цикла насилия», - говорится в заявлении министерства.
В настоящее время Палестину признали независимым государством 141 из 193 государств-членов ООН, посольства и постоянные представительства Палестины действуют в 95 странах мира.