Տոկիոն և Վաշինգտոնը հիպերձայնային զենք կալանող հրթիռ են մշակում, որի նախագիծը կարժենա ավելի քան 3 մլրդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն և Ճապոնիան նոր տեսակի հրթիռի ստեղծման համատեղ նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատում են 3 միլիարդ դոլար. հրթիռը նախատեսված է հիպերձայնային զենքի կալանման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Kyodo գործակալությունը՝ վկայակոչելով Պենտագոնի հակահրթիռային պաշտպանության գործակալության ներկայացուցչին:
Գերատեսչության ներկայացուցչի խոսքով՝ կալանիչի մշակման համար Ճապոնիան կհատկացնի ընդհանուր գումարից 1 մլրդ դոլար։
Երկու երկրները մտադիր են հրթիռի մշակումն ավարտել մինչև 2030-ական թվականները։
Ըստ հրապարակման՝ հրթիռի մշակման շուրջ պայմանավորվածությունը ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդան ձեռք են բերել 2023 թ․ օգոստոսին։
Նոր նախագիծը, ինչպես պարզաբանում է գործակալությունը, ուղղված է հիպերձայնային հրթիռների ոչնչացմանը դեպի թիրախ թռիչքի առավել խոցելի փուլում՝ նախքան տիեզերքից նորից մթնոլորտ մտնելը` ի տարբերություն կալանման ավանդական սխեմայի, որի ժամանակ հրթիռները խոցվում են թիրախին հասնելուց անմիջապես առաջ:
Kyodo-ն ուշադրություն է հրավիրում այն բանի վրա, որ նախագիծն իրականացվում է այն ժամանակ, երբ «Չինաստանը, Հյուսիսային Կորեան և Ռուսաստանը համառորեն շարունակում են զարգացնել հիպերձայնային հնարավորությունները»։
Հիպերձայնային հրթիռները թռչում են 5 մախից ավելի արագությամբ, որը հինգ անգամ գերազանցում է ձայնի արագությունը: Նրանք նաև մանևրելու հնարավորություն ունեն և կարող են փոխել ընթացքը թռիչքի ժամանակ, ինչը դժվարացնում է նրանց հարվածելը կամ ռադարների միջոցով հետևելը:

Совместный проект Токио и Вашингтона по разработке гиперзвуковой ракеты-перехватчика стоимостью более чем в $3 миллиарда
США и Япония оценивают общую стоимость совместного проекта по созданию ракеты нового типа в $3 миллиарда. Ракета предназначена для перехвата гиперзвукового оружия. Как передает «Арменпресс», об этом пишет агентство «Kyodo», со ссылкой на представителя Агентства противоракетной обороны Пентагона.
По словам представителя ведомства, Япония выделит на разработку перехватчика $1 миллиард.
Обе страны намерены завершить разработку ракеты к 2030-м годам.
По данным издания, президент США Джо Байден и премьер-министр Японии Фумио Кисида достигли соглашения о разработке ракет в августе 2023 года.
Новый проект, как поясняет агентство, направлен на уничтожение гиперзвуковых ракет на их наиболее уязвимой фазе планирования к цели перед попаданием из космоса в атмосферу в отличие от традиционной схемы перехвата непосредственно перед целью.
«Kyodo» отмечает, что проект реализуется в то время, «когда Китай, Северная Корея и Россия настойчиво продолжают развивать гиперзвуковые возможности».