Կոլումբիան խզել է դիվանագիտական ​​հարաբերությունները Իսրայելի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոլումբիայի նախագահ Գուստավո Պետրոն հայտարարել է Իսրայելի հետ դիվանագիտական ​​հարաբերությունները խզելու մասին՝ նրա կառավարությանը մեղադրելով պաղեստինցիների «ցեղասպանության» մեջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին գրում է Deutsche Welle-ի ռուսական ծառայությունը:
Ըստ հրապարակման՝ Բոգոտայում Աշխատանքի միջազգային օրվա կապակցությամբ ունեցած ելույթում Պետրոն նշել է, որ եթե ​​Պաղեստինի ժողովուրդը կործանվի, կկորչի նաև ողջ մարդկությունը:
Նա հավելել է, որ Իսրայելի հետ հարաբերությունները կխզվեն մայիսի 2-ին։
Կոլումբիայի արտգործնախարարությունն իր հերթին հայտարարել է, որ դիվանագիտական անձնակազմը կվերադառնա հայրենիք՝ Գազայի հատվածում Իսրայելի ռազմական գործողությունների պատճառով։ Իսրայելում և Պաղեստինում Կոլումբիայի քաղաքացիները համապատասխան ծառայությունները կստանան Թել Ավիվում գտնվող հյուպատոսական բաժնից։
Իսրայելի իշխանությունները խստորեն դատապարտել են Կոլումբիայի նախագահի հայտարարությունները։ Իսրայելի արտգործնախարար Իսրայել Կացը Գուստավո Պետրոյին անվանել է «հակասեմիտ», որը խոստացել է «պարգևատրել ՀԱՄԱՍ-ի մարդասպաններին և բռնարարներին»։

Колумбия разорвала дипломатические отношения с Израилем
Президент Колумбии Густаво Петро объявил о разрыве дипломатических отношений с Израилем, обвинив его правительство в «геноциде» палестинцев. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Русская служба Deutsche Welle.
Согласно публикации, в своем выступлении по случаю Международного дня труда в Боготе Петро отметил, что, если народ Палестины погибнет, погибнет и все человечество.
Он добавил, что отношения с Израилем будут разорваны 2 мая.
Министерство иностранных дел Колумбии, в свою очередь, заявило, что дипломатический персонал вернется на родину из-за военных действий Израиля в секторе Газа. Граждане Колумбии в Израиле и Палестине получат соответствующие услуги в консульском отделе в Тель-Авиве.
Израильские власти решительно осудили заявления президента Колумбии. Министр иностранных дел Израиля Исраэль Кац назвал Густаво Петро антисемитом, который «пообещал вознаградить убийц и насильников из ХАМАС».