Ռուսաստանն արգելափակել է ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևը տիեզերքում միջուկային զենք չտեղակայելու վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները չեն ընդունել տիեզերքում միջուկային զենք չտեղակայելու վերաբերյալ բանաձևի նախագիծը: Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
Քվեարկության ժամանակ նախագծին աջակցել է 13 երկիր, Չինաստանը ձեռնպահ է մնացել։ Ռուսաստանը կիրառել է վետոյի իրավունքը:
ՌԴ արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, թե «առաջին հերթին դա կապված է եղել այն բանի հետ, որ մեր առաջարկած սկզբունքային փոփոխություններն անտեսվել են»։
«Մենք վերահաստատում ենք Ռուսաստանի Դաշնության խիստ հանձնառությունը տիեզերական իրավունքի ոլորտում միջազգային իրավական պարտավորություններին, ներառյալ 1967 թ. Տիեզերքի մասին պայմանագրին: Ընդգծում ենք մեր հաստատակամ պատրաստակամությունը՝ օպերատիվ կերպով համաձայնեցնելու և կնքելու Տիեզերքում սպառազինությունների մրցավազքը կանխելու (ՏՍՄԿ) վերաբերյալ համապարփակ միջազգային իրավաբանորեն պարտավորեցնող համաձայնագիր», - հայտնել է Զախարովան։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդը հիշեցրել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ Ռուսաստանը մտադիր չէ միջուկային զենք տեղակայել տիեզերքում։
«Եթե դա այդպես է, ապա այսօրվա վետոն հարց է առաջացնում՝ ինչո՞ւ։ Եթե դուք հետևում եք կանոններին, ապա ինչո՞ւ չեք աջակցում բանաձևին, որը վերահաստատում է դրանք», - ասել է նա։
Բանաձևի նախագիծը մշակվել է ԱՄՆ-ի կողմից` Ճապոնիայի հետ համատեղ։ Դրանում ասվում է, որ «մեր ընդհանուր նպատակն է կանխել սպառազինությունների մրցավազքը տիեզերքում», ինչպես նաև պահանջվում է Տիեզերքի մասին պայմանագրով նախատեսված պարտավորությունների կատարում, մասնավորապես, «Երկրի շուրջ ուղեծրում միջուկային զենք կամ զանգվածային ոչնչացման որևէ զենք չտեղադրելը»:

Россия наложила вето на резолюцию Совета Безопасности ООН о неразмещении ядерного оружия в космосе
Во время голосования проект поддержали 13 стран, Китай воздержался. Россия воспользовалась правом вето.
Официальный представитель МИД России Мария Захарова заявила, что «в первую очередь, это было связано с тем, что предложенные нами принципиальные поправки были проигнорированы».
«Подтверждаем строгую приверженность Российской Федерации международно-правовым обязательствам в области космического права, в т.ч. Договору о космосе 1967 года. Подчеркиваем неизменную готовность оперативно согласовать и заключить всеобъемлющую международную юридически обязывающую договоренность по ПГВК», - заявила Захарова.
Постпред США в ООН Линда Томас-Гринфилд напомнила, что президент России Владимир Путин публично заявил, что Россия не намерена размещать ядерное оружие в космосе.
«Если это так, то сегодняшнее вето вызывает вопрос: почему? Если вы следуете правилам, то почему бы вам не поддержать резолюцию, которая их подтверждает?», - сказала она.
Проект резолюции был разработан Соединенными Штатами совместно с Японией. В нем говорится, что общей целью является предотвращение гонки вооружений в космосе и выполнение обязательств по договору о космосе, в частности: «Не размещать любое ядерное вооружение или любые виды оружия массового уничтожения на орбите вокруг Земли».