Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամության խումբը հայտարարություն է տարածել Հայոց ցեղասպանության տարելիցի առիթով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Շվեդիայի խորհրդարանի Շվեդիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամները Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցի կապակցությամբ հանդես են եկել հայտարարությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության հեղինակները հիշեցնում են, որ 109 տարի առաջ օսմանյան իշխանությունները նախ ձերբակալել և արտաքսել են Կոստանդնուպոլսից հարյուրավոր հայ մտավորականների և առաջնորդների։
«Թալեաթ փաշայի հրամանով 1915 և 1916 թվականներին մոտ 800,000-ից 1,2 միլիոն հայեր ուղարկվեցին մահվան երթերի՝ դեպի Սիրիական անապատ: Հայերի և այլ քրիստոնյա խմբերի ջարդերն ու էթնիկ զտումները շարունակվեցին մինչև 1923 թվականը: 1,5 միլիոն հայ սպանվել է օսմանցիների կողմից։ Նահատակվել են նաև այլազգի քրիստոնյաներ, ինչպիսիք են ասորիները, սիրիացիները, հույները։ Ցեղասպանության ժամանակ նահատակված հայերի քանակը կազմում էր տարածաշրջանի հայ բնակչության կեսից ավելին։ Փրկվածների մեծ մասը փախել է երկրից։ Օսմանյան կայսրությունը հիմնականում դատարկվեց քրիստոնյա բնակչությունից»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Պատգամավորները նշում են, որ 2010 թվականի մարտին Շվեդիայի Ռիկսդագը հայտնեց կառավարությանը, որ Շվեդիան պետք է ճանաչի ցեղասպանությունը, և որ Շվեդիան պետք է աշխատի ԵՄ-ի ու ՄԱԿ-ի շրջանակներում՝ Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար:
«Այսօր մենք բոլորս ոգեկոչում ենք ցեղասպանության բոլոր զոհերի հիշատակը։ Շվեդիայի խորհրդարանում Շվեդիա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամները կազմակերպում են ոգեկոչման արարողություն։ Կարևոր է հիշել և արտացոլել ու հարգել զոհերի հիշատակը։ Մենք միշտ կհիշենք և երբեք չենք մոռանա կատարվածը»,- եզրափակել են պատգամավորները։
Հայտարարության տակ ստորագրել են Բյորն Սյոդերը, Արին Կարապետը, Մարկուս Վիչելը, Մառլեն Լունդ Կոպպարկլինտը, Ֆրեդերիկ Մալմը, Էրիկ Հելսբորնը և Նիմա Ղոլամ Ալի Փուրը։

Члены группы дружбы Швеция-Армения парламента Швеции выступили с заявлением по случаю 109-й годовщины Геноцида армян
Члены группы дружбы Швеция-Армения парламента Швеции выступили с заявлением по случаю 109-й годовщины Геноцида армян.
Как сообщает Арменпресс, авторы заявления напоминают, что 109 лет назад, 24 апреля 1915 года, османские власти арестовали и депортировали из Константинополя сотни армянских интеллектуалов и лидеров.
“По приказу Талаат-паши в период с 1915 по 1916 гг. от 800 000 до 1,2 миллиона армян были отправлены маршами смерти в сирийскую пустыню. Резня и этнические чистки армян и других христианских групп продолжались до 1923 года. 1,5 миллиона армян были убиты османами. Христиане из других народов, таких как ассирийцы, сирийцы и греки, также стали мучениками. Число замученных армян во время Геноцида составило более половины армянского населения региона. Большинство выживших бежали из страны. Османская империя в основном лишилась христианского населения”, — говорится в заявлении.
Депутаты отмечают, что в марте 2010 года шведский Риксдаг проинформировал правительство о том, что Швеция должна признать геноцид и что Швеция должна работать в рамках ЕС и ООН для международного признания Геноцида армян.
“Сегодня мы все чтим память всех жертв Геноцида. Члены группы дружбы Швеция-Армения организуют поминальную церемонию в парламенте Швеции. Важно помнить и уважать память жертв. Мы всегда будем помнить и никогда не забудем то, что произошло”, - заключили депутаты.