Բրիտանացի խորհրդարանականները պահանջել են ԻՀՊԿ-ն ահաբեկչական կազմակերպություն ճանաչել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի 137 պատգամավորներ կառավարությունից պահանջել են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) ճանաչել ահաբեկչական կազմակերպություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին խորհրդարանականները գրել են The Times-ում հրապարակված բաց նամակում:
«Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսն այժմ ամենամեծ վտանգն է ներկայացնում Մեծ Բրիտանիայի համար։ Նրա մի շարք գործողություններ հանրային կերպով բացահայտվել են՝ զգալի մտահոգություն առաջացնելով մեր երկրում։ Այդ գործողությունները ներառում են MI5-ի (խմբ․՝ հատուկ ծառայության) կողմից բացահայտված և խափանված սպանության դավադրություններ, Բրիտանիայում տեղակայված քրեական ցանցերի կողմից հետախուզական տվյալների հավաքում բրիտանացի հրեաների վերաբերյալ, լրագրողների, այդ թվում՝ իրանցի լրագրողների ահաբեկում և արմատականացման քարոզ Բրիտանիայի իսլամական կենտրոններում», - գրված է նամակում:
ԻՀՊԿ-ն Իրանի ռազմաքաղաքական էլիտար ստորաբաժանումն է, որը կատարում է բանակի, ոստիկանության, ժանդարմերիայի և պետական անվտանգության մարմինների գործառույթները։ Պաշտոնապես Իրանի զինված ուժերի մի մասն է։
Ապրիլի 13-ի գիշերը և 14-ի առավոտյան Իրանը շուրջ 300 անօդաչու թռչող սարքեր և հրթիռներ է արձակել Իսրայելի վրա, որին մեղադրում է Դամասկոսում իր հյուպատոսարանի վրա հարձակման մեջ։ Այդ հարձակման հետևանքով զոհվել էր 13 մարդ, այդ թվում՝ իրանցի բարձրաստիճան գեներալներ։
Իսրայելի պաշտպանության բանակում նշել են, որ կալանել են հրեական պետության ուղղությամբ թռչող մոտ 300 իրանական արկերի 99 %-ը, աննշան վնաս է հասցվել Նևաթիմ ավիաբազային:

Британские парламентарии потребовали признать КСИР террористической организацией
137 депутатов Палаты общин Парламента Великобритании потребовали от правительства признать Корпус стражей исламской революции (КСИР) террористической организацией. Как передает «Арменпресс», об этом парламентарии написали в открытом письме, опубликованном в The Times.
«КСИР представляет сейчас наибольшую угрозу Великобритании. Его деятельность включает в себя заговоры с убийствами, раскрытые и пресеченные МI-5, сбор разведывательной информации о британских евреях, запугивание журналистов и пропаганду радикализации в британских исламских центрах. Правительство должно объявить КСИР террористической организацией».
КСИР - военно-политическое элитное подразделение Ирана, выполняющее функции армии, полиции, жандармерии и органов госбезопасности. Официально он входит в состав Вооруженных сил Ирана.
В ночь с 13 на утро 14 апреля Иран запустил около 300 беспилотников и ракет по Израилю, обвинив его в нападении на консульство Иаран в Дамаске. В результате нападения погибли 13 человек, в том числе высокопоставленные иранские генералы.
В Армии обороны Израиля заявили, что они перехватили 99% из почти 300 иранских ракет, летевших в направлении еврейского государства, небольшой ущерб был нанесен авиабазе Неватим.