ՄԱԳԱՏԷ-ն որոշել է ժամանակավորապես դուրս բերել իր տեսուչներին իրանական օբյեկտներից
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ) ժամանակավորապես հետ է կանչում իր տեսուչներին Իրանից՝ տարածաշրջանում լարվածության ֆոնին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ТАСС»-ը, այդ մասին հայտարարել է Վիեննայում միջազգային կազմակերպության ՌԴ-ի մշտական ​​ներկայացուցիչ Միխայիլ Ուլյանովը։
«Տարածաշրջանում լարված իրավիճակի պատճառով ՄԱԳԱՏԷ-ն որոշել է ժամանակավորապես դուրս բերել իր տեսուչներին Իրանի միջուկային օբյեկտներից»,- գրել է դիվանագետը։
Ավելի վաղ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսին հայտարարել էր, որ Մերձավոր Արևելքում սրումը չի ազդել Իրանի միջուկային օբյեկտների տեսուչների աշխատանքի վրա։ ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավարի խոսքով՝ Իրանի իշխանությունները գործակալությանը հայտնել են, որ ապրիլի 14-ին հանրապետության միջուկային օբյեկտները կփակվեն անվտանգության նկատառումներից ելնելով։ Գրոսսին նշել է, որ տեսուչների անվտանգության համար կազմակերպությունը որոշել է ստուգումներին վերադառնալ ապրիլի 16-ին։

МАГАТЭ решило временно отозвать своих инспекторов с иранских объектов
Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) временно отзывает своих инспекторов из Ирана на фоне напряженности в регионе. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил постоянный представитель РФ при международных организациях в Вене Михаил Ульянов.
"Ввиду напряженной ситуации в регионе МАГАТЭ приняло решение временно отозвать своих инспекторов с иранских ядерных объектов", - написал дипломат в своем Telegram-канале.
При этом ранее глава МАГАТЭ Рафаэль Гросси заявил, что эскалация на Ближнем Востоке не повлияла на работу инспекторов на иранских ядерных объектах. По словам главы МАГАТЭ, иранские власти проинформировали агентство о том, что атомные объекты республики будут закрыты 14 апреля по соображениям безопасности. Гросси отметил, что ради безопасности инспекторов организация приняла решение вернуться к проверкам 16 апреля.