ԱՄՆ-ն, Հարավային Կորեան և Ճապոնիան անցկացրել են ռազմածովային զորավարժություններ ավիակիրի մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետությունը, ԱՄՆ-ը և Ճապոնիան եռակողմ ռազմածովային զորավարժություններ են անցկացրել ամերիկյան ավիակիրի մասնակցությամբ՝ Հյուսիսային Կորեայի կողմից «հրթիռա-միջուկային սպառնալիքի» ֆոնին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հաղորդել է Yonhap գործակալությունը՝ վկայակոչելով Կորեայի Հանրապետության ռազմածովային ուժերի կայքը։
«Զորավարժությունները նպատակաուղղված էին Հյուսիսային Կորեայի կողմից աճող հրթիռային և միջուկային սպառնալիքի հակազդման՝ երեք երկրների համատեղ ներուժի բարելավմանը», - հայտարարել են Սեուլում:
Հարավային Կորեան նշել է, որ զորավարժություններն անցկացվել են եռակողմ զորավարժությունների երկարաժամկետ պլանին համապատասխան, որի շուրջ համաձայնությունը ձեռք է բերվել 2023 թվականին։
Զորավարժությունները տեղի են ունեցել ապրիլի 11-12-ը միջազգային ջրերում՝ Հարավային Կորեայի Չեջուդո կղզուց հարավ։ Դրանց մասնակցել է վեց նավ, այդ թվում՝ ամերիկյան Theodore Roosevelt ատոմային ավիակիրը։
Հարավային Կորեան և Ճապոնիան ուղարկել են մեկական էսկադրային ականակիր՝ Aegis համակարգով, իսկ Միացյալ Նահանգները՝ Arleigh Burke դասի երեք էսկադրային ականակիր:

США, Южная Корея и Япония провели военно-морские учения с участием американского авианосца
Республика Корея, США и Япония провели трехсторонние военно-морские учения с участием американского авианосца на фоне «ракетно-ядерной угрозы» со стороны Северной Кореи.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство Yonhap, со ссылкой на сайт Военно-Морских Сил Республики Корея.
«Учения были нацелены на улучшение совместного потенциала трех стран по реагированию на растущую ракетную и ядерную угрозу со стороны Северной Кореи», - заявили в Сеуле.
Южная Корея сообщила, что учения проводились в соответствии с долгосрочным планом трехсторонних учений, соглашение о которых было достигнуто в 2023 году.
Учения прошли 11-12 апреля в международных водах к югу от южнокорейского острова Чеджудо. В них участвоваали шесть кораблей, в том числе американский атомный авианосец «Theodore Roosevelt».
Южная Корея и Япония направили на учения по одному эсминцу с системой Aegis, а Соединенные Штаты три эсминца класса Arleigh Burke.