Էստոնիան ցանկանում է հարկ սահմանել քաղցր ըմպելիքների համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիայի կառավարությունը հավանություն է տվել քաղցր ըմպելիքների արտադրության համար հարկ սահմանելու օրինագծին։
«Հարկի սահմանումն ուղղված է մարդկանց առողջության բարելավմանը` բնակիչներին դրդելով շաքարի ավելի ցածր պարունակությամբ կամ առանց շաքարի ու քաղցրացուցիչների ըմպելիքներ օգտագործել», - մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալլասը:
Հարկագումարները կախված են արտադրանքի մեջ շաքարի պարունակությունից և քաղցրացուցիչների օգտագործումից: Այսպիսով, 100 միլիլիտր ըմպելիքի համար 5 գրամից ավել շաքար պարունակող ըմպելիքները ենթակա են հարկման։ 5-ից 8 գրամ շաքար պարունակող ըմպելիքները մեկ լիտրի համար հարկվում են 0,15 եվրոյի չափով:
100 միլիլիտրի համար 8 գրամից ավել շաքար պարունակող ըմպելիքը ենթակա է հարկման 0,45 եվրոյի չափով` մեկ լիտրի համար, իսկ այն ըմպելիքը, որը պարունակում է միայն քաղցրացուցիչ կամ պարունակում է ինչպես քաղցրացուցիչ, այնպես էլ շաքար 5 գրամից պակաս` 100 միլիլիտր ըմպելիքի համար, ենթակա է հարկման 0,15 եվրոյի չափով։
Որպես սննդային հավելումներ օգտագործվող հեղուկները չեն համարվում քաղցր ըմպելիքներ: Հարկից ազատվում են նաև մրգերի, հատապտուղների և բանջարեղենի հյութերը, որոնցում չկա շաքար կամ քաղցրացուցիչ, կաթն ու կաթնամթերքը, ինչպես նաև կաթի փոխարեն օգտագործվող բուսական ծագման ըմպելիքները։

В Эстонии хотят ввести налог на сладкие напитки
Правительство Эстонии одобрило законопроект о налоге на сладкие напитки, или так называемый "налог на лимонад", передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс.
"Введение налога направлено на улучшение здоровья людей, побуждение жителей потреблять напитки с более низким содержанием сахара или без сахара и подсластителей", - сказала на пресс-конференции премьер-министр Кая Каллас.
Ставки налога зависят от содержания сахара в продукте и использования подсластителей. Так, будут облагаться налогом напитки с содержанием сахара более 5 граммов на 100 миллилитров напитка. Напитки с содержанием сахара от 5 до 8 граммов облагаются налогом в размере 0,15 евро за литр.
Напиток с содержанием сахара более 8 граммов на 100 миллилитров напитка облагается налогом в размере 0,45 евро за литр, а напиток, содержащий только подсластитель или содержащий как подсластитель, так и сахар - менее 5 граммов на 100 миллилитров напитка, облагается налогом в размере 0,15 евро за литр, независимо от количества подсластителя.
Сладкими напитками не считаются жидкости, используемые в качестве пищевых добавок. От налога освобождаются также фруктовые, ягодные и овощные соки, в которые не добавлен сахар или подсластитель, молоко и молочные продукты, а также напитки растительного происхождения, потребляемые вместо молока.