Հունգարիան ևս կես տարով երկարաձգել է Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված արտակարգ դրության ռեժիմը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունգարիայի խորհրդարանի անդամները Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված ապրիլի 10-ին վեց ամսով երկարացրել են արտակարգ դրությունը։
«Արմենպրես»-իհաղորդմամբ՝այսմասինհայտնումէ«Ինտերֆաքս»-ը՝վկայակոչելով«Էֆե»գործակալությունը:
Ըստ աղբյուրի՝ որոշմանը կողմ է քվեարկել 135 պատգամավոր, դեմ է արտահայտվել 47-ը։
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ Հունգարիայի իշխանությունները արտակարգ դրության ռեժիմին են անցել 2016 թվականից։ Այն ժամանակ այն մտցվել էր միգրացիոն ճգնաժամի պատճառով, այնուհետև այն երկարացվել էր COVID-19 համավարակի, իսկ 2022 թվականի մայիսից՝ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի պատճառով։

Венгрия продлила режим ЧС в связи с ситуацией в Украине еще на полгода
Депутаты венгерского парламента в среду продлили на полгода режим чрезвычайной ситуации в связи с положением в Украине. Как передает Арменпресс со ссылкой на Интерфакс, об этом сообщает ЭФЭ.
Данное решение поддержали 135 депутатов, 47 высказались против.
Агентство напоминает, что власти Венгрии поддерживают режим ЧС с 2016 года, тогда его ввели из-за миграционного кризиса, затем его продлевали из-за пандемии COVID-19, а с мая 2022 года - из-за ситуации в Украине. В настоящее время, в частности, он позволяет правительству руководить страной посредством указов по всем вопросам, связанным с ситуацией в Украине, не проводя их через парламент.