Շվեյցարիան 5,5 միլիարդ դոլար կհատկացնի Ուկրաինայի վերականգնման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիայի կառավարությունը ցանկանում է մինչև 2036 թվականը 5,5 միլիարդ դոլար հատկացնել Ուկրաինայի վերականգնմանը, որից 1,66 միլիարդ դոլարը պետք է հատկացվի մինչև 2028 թվականը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է երկրի Դաշնային խորհրդի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
«2022 թ. փետրվարին պատերազմի բռնկումից ի վեր Շվեյցարիան հումանիտար օգնություն է տրամադրում և իր ավանդը ներդնում Ուկրաինայի տնտեսական զարգացման ու երկարաժամկետ վերականգնման գործում: Այս աջակցությունը հիմնված է Ուկրաինայի հետ արդեն գոյություն ունեցող համագործակցության վրա և կուժեղանա առաջիկա տասներկու տարվա ընթացքում: Դաշնային խորհուրդն այդ մասին որոշում է կայացրել 2024 թ. ապրիլի 10-ի նիստում: Պլանավորվում է այդ նպատակների համար, ընդհանուր առմամբ, 5 միլիարդ ֆրանկ (խմբ․՝ շուրջ 5,5 միլիարդ դոլար) հատկացնել մինչև 2036 թվականը: Սկզբնական փուլում մինչև 2028 թվականը միջազգային համագործակցության բյուջեից դուրս կգրվի շուրջ 1,5 միլիարդ ֆրանկ (խմբ․՝ մոտավորապես 1,66 միլիարդ դոլար)», - ասված է փաստաթղթում։
Գերատեսչությունը հիշեցնում է, որ Շվեյցարիան արդեն 3,3 միլիարդ դոլար է ծախսել Ուկրաինային օգնության համար, այդ թվում՝ 2,8 միլիարդ դոլարը՝ երկրում ուկրաինացի փախստականներին ընդունելու համար։ Դաշնային խորհուրդը կդիմի խորհրդարանին` խնդրելով հաստատել ֆինանսական օգնության այս նոր նախագիծը:
«Մինչ այժմ ձեռնարկված և պլանավորված միջոցառումների օգնությամբ Շվեյցարիան նաև նպաստում է Եվրոպայի կայունությանը և միգրացիոն հոսքերի կրճատմանը` միևնույն ժամանակ անուղղակիորեն ամրապնդելով Շվեյցարիայի անվտանգությունը, բարգավաճումը և անկախությունը», - գրված է Դաշնային խորհրդի հայտարարության մեջ։
Համաշխարհային բանկը հաջորդ տասնամյակում Ուկրաինայի վերականգնման համար անհրաժեշտ ծախսերը գնահատել է 486 միլիարդ դոլար:

Швейцария выделит 5,5 млрд долларов на восстановление Украины
Правительство Швейцарии хочет к 2036 году выделить 5,5 млрд долларов на поддержку восстановления Украины, 1,66 млрд долларов должно быть выделено к 2028 году. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об это говорится в опубликованном заявлении на сайте Федерального совета страны.
"С февраля 2022 года Швейцария удовлетворяет гуманитарные потребности населения и вносит вклад в экономическое развитие и восстановление страны в долгосрочной перспективе. Эта поддержка основана на уже существующем сотрудничестве с Украиной и будет усилена в течение следующих двенадцати лет. Об этом объявил Федеральный совет на своем заседании 10 апреля 2024 года. Он планирует выделить на эти цели в общей сложности 5 миллиардов франков (около 5,5 миллиарда долларов – ред.) к 2036 году. На начальном этапе к 2028 году из бюджета международного сотрудничества должен быть запрошен пакет в размере около 1,5 миллиарда франков (около 1,66 миллиарда долларов – ред.)", - сказано в документе.
Ведомство напоминает, что Швейцария уже потратила 3,3 миллиарда долларов на помощь Украине, в том числе 2,8 миллиарда долларов на прием украинских беженцев в стране. Федеральный совет обратится в парламент с просьбой одобрить этот новый проект финансовой помощи.
"С помощью принятых до сих пор и запланированных мер Швейцария также способствует стабильности в Европе и сокращению миграционных потоков. Она также косвенно укрепляет безопасность, процветание и независимость Швейцарии", - считают власти.
В феврале Всемирный банк оценил затраты на восстановление Украины в течение следующего десятилетия в 486 миллиардов долларов.