Հոնկոնգի իշխանություններն առգրավել են 10 մլն դոլարի ոսկի՝ քողարկված որպես պահեստամասեր
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոնկոնգի իշխանությունները կասեցրել են օդային կոմպրեսորների մասերի քողի տակ ոսկու խոշոր խմբաքանակ մաքսանենգ ճանապարհով արտահանելու փորձը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Հոնկոնգի մաքսային վարչությունը։
Մոտավորապես 146 կգ թանկարժեք մետաղը՝ 10,7 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ, վերաձուլվել էր տարբեր մասերի ձևով, որոնք այնուհետև ներկվել էին արծաթագույն։ Բեռն առգրավվել էր ինքնաթիռում մարտի վերջին կատարված ստուգման ժամանակ:
Հետաքննության ընթացքում ոստիկանությունը ձերբակալել է 31-ամյա կասկածյալին։ Նա գրավի դիմաց ազատ է արձակվել, հետաքննությունը շարունակվում է։ Տղամարդուն սպառնում է մինչև 2 միլիոն դոլար գումարի տուգանք և մինչև յոթ տարվա ազատազրկում։
Թանկարժեք մետաղը նախատեսվում էր տեղափոխել Ճապոնիա։
Ըստ CNBC պարբերականի՝ մաքսատան պաշտոնյաներից մեկը լրագրողներին հայտնել է, որ քողարկումը հարկավոր է եղել ներմուծման համար մոտավորապես 10 % մաքսատուրք վճարելուց խուսափելու համար, ինչի շնորհիվ հնարավոր կլիներ խնայել ավելի քան 1 միլիոն դոլար, եթե մաքսանենգությունը հաջողվեր։
Ոսկին տարեսկզբից կտրուկ թանկացել է աշխարհաքաղաքական անորոշության, տոկոսադրույքների նվազման ակնկալիքների և աշխարհի կենտրոնական բանկերի կողմից պահանջարկի ֆոնին: Սակարկությունների արդյունքում այս թանկարժեք մետաղի հունիսյան ֆյուչերսները Նյու Յորքի Comex բորսայում ապրիլի 8-ին հասել են պատմական նոր առավելագույնի՝ մեկ տրոյական ունցիայի դիմաց 2351 դոլարի:

Hong Kong seizes over $10 million worth of gold disguised as machine parts
YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. Hong Kong Customs on March 27 seized an estimated $10.7 million worth of gold concealed as machine parts being shipped to Japan. According to the Customs and Excise department statement, this is the largest gold-smuggling case detected by Hong Kong Customs on record in terms of the seizure value.
146 kilograms of gold had been “molded and camouflaged” as part of two air compressors in the cargo of an airplane at Hong Kong International Airport.
After a follow-up investigation, Customs officers on April 3 arrested a 31-year-old man suspected to be connected with the case. The arrested man has been released on bail pending further investigation. Under Hong Kong law any person found guilty of importing or exporting unmanifested cargo is liable to a maximum fine of $2 million and imprisonment for seven years.
According to CNBC, a customs official told reporters that he suspected aim of the smuggling operation was to evade import tariffs of about 10% in Japan, which would have saved more than $1 million had the operation been successful.
Prices of the precious metal have hit record highs in 2024 amid geopolitical uncertainty. The commodity’s spot price closed at another high in the U.S. on April 8, at above $2,340.