Կանադան բանակցություններ է վարում AUKUS դաշինքին հնարավոր անդամակցության շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադան բանակցություններ է վարում Ավստրալիայի, Մեծ Բրիտանիայի և ԱՄՆ-ի հետ AUKUS ռազմական դաշինքին հնարավոր անդամակցության շուրջ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Կանդայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն:
Նա նշել է, որ Կանադան արդեն դիտորդ է AUKUS-ի աշխատանքային խմբերում: «Մենք արդյունավետ քննարկումներ ենք անցկացրել ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և Ավստրալիայի հետ, թե ինչպես կարող ենք ավելի սերտ աշխատել: Անկեղծ ասած, սա լավ նորություն է», - շեշտել է Տրյուդոն:
Վարչապետը հավելել է, որ դրական է գնահատում այն փաստը, որ բացի Կանադայից, դաշինքին միանալու բանակցություններ են սկսել Նոր Զելանդիան, և Ճապոնիան նույնպես ակտիվ է:

YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS.Prime Minister Justin Trudeau says Canada is exploring the possibility of joining the second phase of AUKUS, a U.S.-led alliance with the United Kingdom and Australia.
The initial pillar of the alliance, forged in 2021, was focused on developing nuclear-powered submarines for Australia, reports The Canadian Press.
Trudeau says Canada will consider whether it needs to purchase nuclear-powered submarines to better ensure it can defend Canadian sovereignty in the Arctic.
He made the comments today as the federal government released its long-awaited defence policy review, which is focused on better protecting Canadian sovereignty in the North.
The plan includes billions of dollars in new spending, but lacks a detailed plan to reach NATO's spending target of two per cent of GDP