Սլովակիայի ընտրված նախագահը լքել է խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սլովակիայի ընտրված նախագահ Պետեր Պելեգրինին հայտարարել է, որ լքել է հանրապետության Ազգային խորհրդի (Խորհրդարանի) խոսնակի պաշտոնը և հրաժարվել է պատգամավորական մանդատից։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին հայտնել է Սլովակիայի ռադիոկայանը:
«Նախագահի ընտրությամբ, ըստ սահմանադրության, ավարտվում է իմ պատգամավորի մանդատը, և ես, ինչպես պահանջում է հիմնարար օրենքը, լքել եմ խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնը», - Պելեգրինիի խոսքերը մեջբերում է ռադիոն։
Նա նշել է, որ հանրապետության բարձրագույն օրենսդիր մարմնի ղեկավարի պարտականությունների ժամանակավոր կատարումը վստահվել է փոխխոսնակ, սոցիալ-դեմոկրատ Պետեր Ժիգային։ Դեռ հայտնի չէ, թե երբ կկայանա խորհրդարանի նոր նախագահ ընտրելու նիստը։
Ապրիլի 6-ին Սլովակիայում կայացել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը։ Պելեգրինին ստացել է ընտրողների ավելի քան 53 տոկոսի ձայները։

Избранный президент Словакии покинул пост спикера парламента
Избранный президент Словакии Петер Пеллегрини объявил, что покинул пост спикера Национального совета (парламента) республики и сдал свой депутатский мандат.
"С избранием президентом, согласно конституции, завершается мой мандат депутата и мною, как требует основной закон, оставлен пост спикера парламента", - как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, сказал Пеллегрини.
Он сообщил, что временное исполнение обязанностей главы высшего законодательного органа республики поручено вице-спикеру, социал-демократу Петеру Жиге. Пока не известно, когда состоится заседание парламента по избранию нового председателя. Словацкие СМИ прогнозируют, что им станет Жига.
6 апреля в Словакии состоялся второй тур президентских выборов. Пеллегрини получил голоса более 53% избирателей. Ему противостоял экс-глава МИД Иван Корчок. Явка составила 61,14%.